1. HABERLER

  2. DOĞU TÜRKİSTAN

  3. MEE: Türkiye'deki Uygurlar Çin'e gönderilme tehlikesiyle karşı karşıya
MEE: Türkiye'deki Uygurlar Çin'e gönderilme tehlikesiyle karşı karşıya

MEE: Türkiye'deki Uygurlar Çin'e gönderilme tehlikesiyle karşı karşıya

Türkiye'de bulunan Uygurların Çin'e iade edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ifade ediliyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Türkiye'de bulunan Uygurların Çin'e iade edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ifade ediliyor.

Middle East Eye'ın haberine göre, bir süredir Türkiye'de yaşayan Doğu Türkistanlı sığınmacılara sığınma ve uzun süreli oturum izni verilmiyor.

Oturum izni uzatılmayan Uygurların Çin'e iade edilme riskiyle karşı karşıya oldukları, Göç İdaresi yetkililerinin Uygurlara "10 gün içinde sınır dışı edilebileceklerini" söylediği aktarıldı.

Bir süre önce oturum izinlerini uzatmak için yetkili makamlara başvurduklarını söyleyen sığınmacılar, taleplerine ret cevabı verildiğini belirtti.

Abuduaini Abulaiti isimli Uygur sığınmacı, Çin'den kaçarak Malezya'ya gittiğini ve buradan Türkiye'ye geçtiğini belirtti.

İki kardeşi Çin tarafından toplama kampına gönderilen Abulaiti, Çin'e gönderildiği takdirde kendisinin de toplama kampına gönderileceğini düşünüyor.

Turkish officials have not given any specific reasons on why they rejected Abulaiti's application for long-term residency (MEE/Supplied)

Uygurların Türkiye'den Çin'e iade edilmesi halinde işkence ve kötü muamele ile karşı karşıya kalmaktan endişe ettiği biliniyordu.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler