1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Göç İdaresi'den 'düzeltme': Uygur değil Tacik kadını iade ettik
Göç İdaresi'den 'düzeltme': Uygur değil Tacik kadını iade ettik

Göç İdaresi'den 'düzeltme': Uygur değil Tacik kadını iade ettik

Göç İdaresi, Türkiye'den Çin'e iade edildiği öne sürülen Uygur kadına dair açıklama yaptı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye'den Çin'e iade edildiği öne sürülen Uygur kadına dair açıklama yaptı.

Göç İdaresi tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, iade edilen kadın Uygur değil Tacik vatandaşı.

Müdürlüğün sosyal medya hesaplarından paylaşılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bugün bazı basın yayın organlarında yayınlanan Uygur Türki anne ve iki çocuğunun Çin'e sınır dışı edildiğine ilişkin haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 4. Maddesinde düzenlenen Geri Gönderme Yasağı çerçevesinde Uygur Türklerinin sınır dışı edilmesi mümkün değildir.

21.05.2019 tarihinde Birinci Derece Askeri Yasak Bölge sınırları içerisinde Suriye Arap Cumhuriyeti istikametinden ülkemize eşi ve iki çocuğu ile birlikte yasa dışı geçiş yapmaya çalışırken ve üzerinde pasaport, ikamet izni vb. belge olmadan yakalanan şahsın uyruğu ile ilgili şüphe üzerine yürütülen uyruk tespit çalışmaları kapsamında Tacikistan uyruklu olabileceği değerlendirilerek şahıs ile ilgili olarak Tacikistan Büyükelçiliği görevlileriyle iletişime geçilmiş ve Tacikistan yetkililerince bahse konu olan yabancının Tacikistan uyruklu 19.03.1998 doğumlu Rahıma AHMADOVA olduğu bildirilmiştir.

Söz konusu şahsın kendi vatandaşları olduğunun teyit edilmesi üzerinde Tacikistan Ankara Büyükelçiliğince 31.05.2019 tarihinde söz konusu şahıs için "726752" seri numaralı Tacikistan seyahat belgesi düzenlenmiş ve refakatinde bulunan 2015 doğumlu Hılol SHEHINUR ve 2018 doğumlu Barno ABDULLAH ile eşi Tacikistan uyruklu 1996 doğumlu Abdulloh AHMADOV ile beraber 18.06.2019 tarihinde İstanbul Havalimanından Tacikistan'a sınır dışı edilmiştir.

Habere konu olan şahıs hakkında Genel Müdürlüğümüzce bahse konu olan ülkeye herhangi bir sınır dışı işlemi tesis edilmemiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Uygur kadının Türkiye'den Çin'e iade edildiği bilgisi tepkilere neden olmuştu.

Göç İdaresi'nin açıklaması ise tepkileri azaltmadı.

Sosyal medyada birçok kullanıcı açıklamaya tepki göstererek, "iade edilen kişinin uyruğunun değişmesinin iade kararının yanlışlığını değiştirmeyeceğini" dile getirdi.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler