1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 'Çoklu baro sistemi' teklifi TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi
'Çoklu baro sistemi' teklifi TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi

'Çoklu baro sistemi' teklifi TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi

Avukatlık Kanunu’nda köklü değişiklikler öngören çoklu baro düzenlemesine ilişkin kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

BBC Türkçe
A+A-

Muhalefet, değişiklikle 'baroların siyasetin enstrümanı olacağı' eleştirisini yapıyordu.

28 maddeden oluşan düzenlemenin Perşembe Günü TBMM Genel Kurulu’nda ele alınması bekleniyor.

‘Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde en az 2 bin avukatın imzası ile birden fazla baronun kurulmasını öngörüyor.

Bu kapsamda avukat sayısı dikkate alınarak Ankara, İstanbul ve İzmir’de birden fazla baro kurulabilecek.

Ayrıca her baro, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Genel Kurulu’nda 3 delege ve 1 başkanla temsil edilecek.

TBMM, kuruluş işlemlerini yerine getirmek üzere Kurucular Kurulu’nu görevlendirecek.

Dört kişilik Kurucular Kurulu, 2 bin avukatın imzasını alarak kuruluş işlemlerini 6 ayda tamamlayacak. Kurul tarafından toplanacak genel kurulda yen baronun yönetim kadrosu seçilecek.

Seçim sonunun da TBB’ye bildirilmesi üzerine baro, tüzel kişilik kazanacak. Aynı ilde yeni bir baronun kurulması halinde barolar, tüzel kişilik kazanma tarihine göre o ilin adıyla numaralandırılacak. Mevcut barolar bir numaralı baro olacak.

İlk seçimli olağan genel kurul

Kuruluşu tamamlanan baronun ilk seçimli olağan genel kurulu, kuruluşu takip eden ve son rakamı çift olan yılın ekim ayının ilk haftasında baro başkanının davetiyle toplanacak. Böylece tüm baroların seçimleri aynı tarihte yapılabilecek.

Avukat sayısının 2 binin altına düşmesi halinde TBB, ilgili baroya yazılı bildirimde bulunacak.

6 ay içinde kuruluş için gerekli olan asgari avukat sayısı sağlanamazsa o baro tasfiye edilecek.

Tasfiye işlemleri, son yönetim kurulu tarafından TBB'nin gözetim ve denetimi altında yapılacak. Tasfiye edilen baronun malları TBB'ye geçecek.

Tüzel kişiliği sona eren baroya kayıtlı avukatlar ve stajyerler, ilan tarihinden itibaren 15 gün içinde o ilde bir baro varsa o baroya, birden fazla baro varsa diledikleri baroya kaydolabilecek.

Tüzel kişiliği sona eren baroların devam eden iş ve işlemleri bu baro tarafından yürütülecek.

Baroların TBB’de temsili

Teklif, baro ve TBB organlarının seçim usulünde bir değişiklik öngörmüyor.

Her baro, TBB Genel Kurulu'nda, baro başkanı ile sabit 3 delege ve ilaveten her 5 bin avukat için ilave 1 delegeyle temsil edilecek.

Kuruluş tarihine bakılmaksızın tüm barolar için, baro organlarının seçimi, iki yılda bir Ekim ayının ilk haftası içinde, TBB organlarının seçimi ise dört yılda bir Aralık ayı içinde yapılacak. Seçimler, sonu çift rakama tekabül eden yıllarda yapılacak. Düzenlemeyle, adli yardım ve zorunlu müdafilik hizmetlerinin avukatlar arasında eşitlik ilkesi ile adil bir denge gözetilerek yerine getirilmesi amaçlanıyor.

Bu kapsamda, birden fazla baro kurulan illerde, özel kanunlardan kaynaklanan kurul ve komisyonlara avukat görevlendirilmesinde, baroların eşit ve dönüşümlü temsili ilkesi esas alınacak.

Kıyafet özgürlüğü

Kanun teklifinde ayrıca, avukatların kılık kıyafetleri ile inanç ve yaşam tarzlarına yönelik mesleki engellerin kaldırılmasına yönelik maddeler yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler