1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Darbe iddialarının konuşulduğu Ahrar el Şam'da neler oluyor?
Darbe iddialarının konuşulduğu Ahrar el Şam'da neler oluyor?

Darbe iddialarının konuşulduğu Ahrar el Şam'da neler oluyor?

Suriye'nin en eski muhalif grupları arasında yer alan Ahrar el Şam içerisinde bir güç çatışmasının yaşandığı rapor ediliyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Suriye'nin en eski muhalif grupları arasında yer alan Ahrar el Şam Hareketi içerisinde bir güç çatışmasının yaşandığı rapor ediliyor.

Yerel muhalif kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre, grup içerisinde siyasi kanat ile askeri kanat arasında yaşanan gerilimler son dönemde artış gösterdi.

Bu kapsamda, grubun eski liderlerinden olan ve yapı içerisinde önemli bir ağırlığı bulunan Hasan Sufan tarafından desteklenen askeri kanadın, yapının mevcut lideri Cabir Ali Paşa öncülüğündeki siyasi kanadı devirmek istediği öne sürüldü.

Taraflar, sosyal medya üzerinden birbirlerini hedef alan bazı açıklamalar yayınlarken, bölge kaynakları Ahrar el Şam'ın askeri kanadının girişimine Tahrir el Şam Heyeti'nin (HTŞ) destek verdiğini öne sürdü.

Ahrar el Şam'ın "darbe girişiminde bulunan" askeri kanadına, Ebu'l Munzir isimli bir komutanın liderlik ettiği belirtildi. Gerilimin, Ahrar el Şam siyasi kanadının, grubun Lazkiye bölgesindeki askeri lideri Ebu Faris Deraa'yı görevden alma kararı vermesiyle patlak verdiği ifade ediliyor.

Ebu Faris'in bu karara uymadığı ve Ebu'l Munzir ile birlikte yönetime karşı çıktığı dile getiriliyor.

Bölgede gerilimin devam ettiği aktarılıyor.

Ahrar el Şam ve ayrışmalar

Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaşta en kapsamlı yerel gruplardan biri olarak, 2011 yılı sonunda kurulan Ahrar el Şam, uzun bir süre sahadaki en aktif grup olarak öne çıkıyordu.

Ebu Halid es Suri gibi üst düzey El Kaide liderlerinin ve Hasan Abbud gibi yerel İslami isimlerin ortak projesi olarak teşkil edilen ve zamanla gücünü artıran Ahrar el Şam, Batılı kaynaklarca "Suriye Talibanı" olarak isimlendiriliyordu.

2014 yılı başında Ebu Halid es Suri'nin IŞİD tarafından öldürülmesi, bunun ardından aynı yılın Eylül ayında grubun lideri Hasan Abbud'da dahil 40'a yakın üst düzey isminin, halen aydınlatılamayan bir saldırıda yaşamını yitirmesi, Ahrar el Şam'ı temelden sarstı.

Zaman içerisinde eski gücünü kaybeden yapı, ideolojik olarak da eski fikirlerinden vazgeçti. Zamanla daha ulusal bir yaklaşım benimseyen grubun askeri yapısı içerisinde parçalanma yaşandı. Ceyş el Ahrar adlı bir grup Ahrar'dan koparak daha sonra HTŞ'ye katıldı. Bu grup daha sonra HTŞ'den de ayrılacak, Suriye Ulusal Ordusu'na katılacaktı.

Birçok farklı grubun ve yapının birleşmesiyle teşkil edilen Ahrar el Şam, bu ayrışmaların ardından önce Ulusal Özgürleştirme Cephesi'ne, daha sonra ise Suriye Ulusal Ordusu'na katıldı.

Grup içerisindeki ayrışmaların, sahada ve masada alınan kararlara karşı bir tepki niteliğinde olduğu değerlendiriliyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler