1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Pompeo ile görüştü
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Pompeo ile görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Pompeo ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya'nın başkenti Berlin'de ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile bir araya geldi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Berlin'de yapılacak Libya konulu kritik konferans öncesinde Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo baş başa bir görüşme gerçekleştirdi.

Çavuşoğlu, Berlin ziyareti kapsamında İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile de görüştü. 

Görüşmeye ilişkin Twitter'dan yaptığı paylaşımda Çavuşoğlu, "İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile Libya konulu Berlin Zirvesi'nin hazırlıklarını ve Akdeniz'de işbirliğimizi konuştuk" ifadelerini kullandı. 

Berlin'de 12 ülke ve dört çok uluslu örgütün katılımıyla, krizin derinleştiği Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması için bir konferans gerçekleştiriliyor.

"Tarafların da üzerinde uzlaştığı taslak var"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya Konferansı'na ilişkin tarafların üzerinde uzlaştığı taslak bir metin olduğunu, bu metnin liderlerin önüne getirileceğini söyledi.

Konferanstan olumlu sonuç çıkmasını beklediklerini belirten Çavuşoğlu, "Sonuç odaklı olması lazım. 'Biz de varız sahada ya da masada' demek yetmez" ifadesini kullandı.

Berlin sürecini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başından sona desteklediklerini vurgulayan Çavuşoğlu, "Hazırlık toplantılarına da arkadaşlarımız katıldı. Dün akşam geldikten sonra ortak deklarasyona ilişkin son görüşmeleri yaptık. Tarafların da üzerinde uzlaştığı taslak var. Liderlerin önüne getirilecek" dedi.

"Tek toplantıyla çözmek zor"

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ateşkesin sağlanması ve garanti altına alınması yönündeki çabalarının, esasen Berlin Konferansı'nın başarılı geçmesine zemin hazırladığına vurgu yaptı.  

Çavuşoğlu, konferanstan en büyük beklentilerinin kalıcı ateşkes, Libya'da herkesin dahil olduğu siyasi süreç neticesinde de ülkenin birliği, beraberliği ve istikrara kavuşması olduğunu kaydetti.

Berlin'de bir tek toplantıyla sorunların çözülmesinin kolay olmadığına işaret eden Çavuşoğlu, "Berlin Konferansı'yla Libya'da tüm sorunlar çözülecek dersek fazla iyimser bir yaklaşım içinde olmuş oluruz. Berlin'den sonra da bu çabalarımızı devam ettirmemiz lazım ki amacımıza ulaşalım" ifadelerini kullandı.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler