DSÖ: Avrupalı gençlerin zihin sağlığı kötüye gidiyor

DSÖ: Avrupalı gençlerin zihin sağlığı kötüye gidiyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre Avrupalı gençlerde zihinsel sağlık problemleri artış gösterdi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) raporuna göre Avrupalı gençlerde zihinsel sağlık problemleri artış gösterdi. Örgütün Avrupa Ofisi tarafından yayınlanan araştırmada her dört gençten birinin haftada en az bir kez uyku problemi yaşadığı ve sinirli hissettiği rapor edildi.

Araştırmaya göre 2014-2018 yılları arasında gençlerde tespit edilen zihinsel sağlık problemleri çoğaldı. 11, 13 ve 15 yaşlarındaki 227 bin öğrenci incelenerek ulaşılan bilgiler ışığında konuşan DSÖ Avrupa Ofisi Başkanı Hans Henri P. Kluge, "Bu soruna verdiğimiz yanıt birçok jenerasyon boyunca yankı bulacak." dedi.

44 ülkeyi kapsayan Okul Yaşındaki Çocuklarda Sağlık Hareketleri (HBSC) isimli çalışma, kız çocuklarının zihinsel sağlıklarında, büyüdükçe erkek çocuklarına göre daha yüksek oranda sorun ortaya çıktığını gösterdi.

HBSC'ye göre incelenen ülkelerin üçte birinde çocukların ev ödevlerinden duyduğu stres arttı. Ülkelerin çoğunda çocuklar büyüdükçe okul tecrübeleri kötüye gitti. Raporda teknoloji kullanımının artmasının da çocukların psikolojisini bozan etkenlerden olduğu ifade edildi.

HBSC, her 10 çocuktan birinin, iki ayda en az bir kez, sanal ezilmeye maruz kaldığını kaydetti. Kızların ise erkeklerden daha çok sanal ezilme gördüğü raporda yer aldı. Doktor Kluge bulguları, "Hepimiz için endişe verici bir durum" şeklinde değerlendirdi.

Ekonomik farklar çocukların psikolojisine yansıyor

Araştırma, aileler arasındaki ekonomik farkların çocukların zihinsel durumunu etkilediğini de gösterdi. Buna göre yoksul ailelerden gelen çocuklar, varlıklı ailelerden gelenlere göre daha çok zihinsel sağlık sorunu yaşıyor.

DSÖ Avrupa raporunda, ülkeleri çocukların zihinsel sağlıklarını iyileştirme amacı ile daha çok yatırım yapmaya çağırdı. Birçok ülkenin çocukların zihinsel sağlığı politikası olmadığını da vurguladı.

Raporda öne çıkan verilerden biri de çocukların cinsel hayatı ile ilgiliydi. Buna göre 15 yaşındaki Avrupalı erkek çocukların yüzde 24'ü, kız çocukların da yüzde 14'ü cinsel ilişki tecrübesi yaşadı.

Öte yandan 2014 yılına göre gençlerde görülen obezite de arttı. DSÖ, her beş çocuktan birinin obez olduğunu kaydetti.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.