1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Düşen uçaktan sağ kurtulan çocuklar 40 gün sonra bulundu
Düşen uçaktan sağ kurtulan çocuklar 40 gün sonra bulundu

Düşen uçaktan sağ kurtulan çocuklar 40 gün sonra bulundu

Kolombiya'da mayıs ayı başında Amazon Ormanları’na düşen tek motorlu uçaktaki dört çocuk sağ bulundu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

(Fotoğraf: Kolombiya Silahlı Kuvvetleri)

Kolombiya'da mayıs ayı başında Amazon Ormanları’na düşen tek motorlu uçaktaki dört çocuk sağ bulundu. Aralarında 11 aylık bebeğin de olduğu 4 kardeşin beş hafta boyunca meyve yiyerek hayatta kaldığı söylendi. 

7 yolcusu ile 1 Mayıs'ta ülkenin güneyindeki Amazon bölgesine düşen Cessna 206 tip uçakta, pilot ve çocukların annesi Magdalena Mucutuy da dahil olmak üzere üç yetişkinin cansız bedenlerine ulaşılmış, 13, 9, 4 yaşındaki çocuklarla 11 aylık küçük kardeşleri için ise arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirilmişti.

'Tüm ülke için bir sevinç'

40 gün sonra mucize haber ülkede büyük sevinç yaratırken, Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro da resmi Twitter hesabındanyaptığı paylaşımda, "Tüm ülke için bir sevinç. Kolombiya ormanlarında 40 gün önce kaybolan dört çocuk sağ bulundu" ifadelerini kullandı.

Meyve yemişler, barınak yapmışlar

Kolombiya ordusu ve hava kuvvetlerine ait uçak ve helikopterlerin destek verdiği arama kurtarma çalışmalarında özellikle köpeklerin, çocukların hayatta kalabilmek için yedikleri meyvelerin kabuklarını takip ettiği ve ağaç yapraklarından yapılmış barınakların izinin sürüldüğü aktarıldı. 

Üç kız ve bir erkek çocuğun büyükbabası Narcizo Mucutuy de gazetecilere yaptığı açıklamada "Yari ormanlarında kaybolan torunlarımın dedesi olarak şu anda çok mutluyum" dedi.

Yerli kabileler yardım etmiş olabilir

Öte yandan dört kardeşin bu kadar uzun süre vahşi hayvanların da olduğu bir bölgede tek başlarına nasıl hayatta kalmayı başardıklarına dair herhangi bir ayrıntı verilmedi. Ancak bölgede yaşayan kabilelerin çocuklara yardım etmiş olabileceği düşünülüyor.

Kaynak: Euronews

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler