El Kaide'den Keşmirli lider Geylani için taziye

El Kaide'den Keşmirli lider Geylani için taziye

Hint Altkıtası El Kaidesi, Keşmir'in bağımsızlığı için çalışan, geçtiğimiz günlerde 92 yaşında ölen Seyyid Ali Geylani için taziye yayınladı.

El Kaide'nin Hint Altkıtası kolu geçtiğimiz günlerde 92 yaşında hayatını kaybeden ve Hindistan'ın parçalandığı 1947'den bu yana Keşmir'in Hindistan'dan bağımsızlığı mücadelesi veren Seyyid Ali Geylani'nin ölümü nedeniyle bir taziye metni yayınladı.

Taziye metninde Seyyid Ali Geylani övüldü, kendisi için rahmet dilendi ve Keşmir için mücadelesi örnek gösterilerek Hindistan yönetimine karşı mücadele çağrısı yapıldı.

Pakistan Başbakanı İmran Han da Seyyid Ali Geylani'nin ölümünün ardından Geylani'yi "özgürlük savaşçısı" olarak nitelendirerek övmüştü.

1947'de Hindistan'ın parçalanması esnasında Müslüman çoğunluklu eyaletlerin Pakistan'a bırakılacağı açıklanmış ama Keşmir Müslüman çoğunluklu olmasına rağmen Hindistan'a bırakılmıştı.

Hindistan'ın Keşmir'deki Müslümanlara ağır baskı ve insan hakları ihlallerinde bulunduğu biliniyor. Hint Ordusu'nun Keşmir Müslümanlarına yönelik katliam, tecavüz, geniş çaplı ve rastgele tutuklama gibi uygulamaları sıradanlaşmış halde bulunuyor.

Geylani, 1947'den bu yana Keşmir'in bağımsızlığı taraftarı olarak çalışmalar sürdürmekteydi. 1947'den bu yana sürekli baskı altında yaşayan Geylani 1962-1972 döneminde 10 yıl hapis yatmıştı. 2010'dan bu yana da ev hapsinde bulunmaktaydı. Kanser olan Geylani'nin tedavi amacıyla bölgeden ayrılmasına da izin verilmiyordu.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.