1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Endonezya'da 5 bin kişi kayıp
Endonezya'da 5 bin kişi kayıp

Endonezya'da 5 bin kişi kayıp

Endonezya'da meydana gelen depremin ardından 5 bin kişinin hala kayıp olduğu ve buna rağmen arama kurtarma çalışmalarının sonlandırılacağı bildirildi.

A+A-

Deprem ve tsunaminin vurduğu Endonezya'da hala 5 bin kişiye ulaşılamamış olmasına rağmen arama kurtarma çalışmaları sona eriyor.

Pasifik Ateş Çemberi'ndeki Endonezya'da 28 Eylül'de meydana gelen 7,7 ve 7,5 büyüklüğündeki depremler ve ardından oluşan tsunamide 2 bin 45 kişi hayatını kaybetti, 5 bin kişi ise hala kayıp.

Depremin üzerinden yaklaşık 2 hafta geçmesinin ardından hükümet arama kurtarma çalışmalarını sonlandırma kararı aldı. Yetkililer enkaz altında kalanlara ulaşılsa dahi artık kişinin kimliğinin teşhis edilmesinin mümkün olmayacağını ve çürüyen cansız bedenlerin bulaşıcı hastalıklara sebep olabileceğini söylüyor. Ancak yakınlarını aramaya devam eden depremzedeler hala bir umut olduğunu düşünüyor ve çalışmaların durdurulmamasını talep ediyor. Çoğu kişi yakınlarını en azından uygun bir şekilde gömmek ve onlara karşı son görevlerini yerine getirmek istiyor.

Birçok aktif fay hattının geçtiği ülkenin Doğu Java eyaletinde 6,4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Felakette en az 3 kişi yaşamını yitirdi.

Deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da 26 Aralık 2004'te 9,1 büyüklüğündeki deprem ve tsunami sonucu bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi hayatını kaybetmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler