1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Endonezya'daki depremde ölü sayısı 2 bin 100'ü geçti
Endonezya'daki depremde ölü sayısı 2 bin 100'ü geçti

Endonezya'daki depremde ölü sayısı 2 bin 100'ü geçti

Endonezya'da geçtiğimiz ay meydana gelen deprem sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 100'ü geçerken 1300'den fazla kişiden ise haber alınamıyor.

Deutsche Welle
A+A-

Endonezya'da 28 Eylül'de meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı cumartesi günü yapılan resmi açıklama itibarı ile 2 bin 113'e yükseldi. Endonezya Ulusal Afet Yönetimi Kurulu Sözcüsü Sutopo Nugroho, 1309 kişinin kayıp olduğunu duyurdu. Yaklaşık 1700 kişinin Palu kentinde hayatını kaybettiği kaydedildi.

Sulawesi Adası'nda meydana gelen depremde yaklaşık 225 bin kişinin ev ve işyeri zarar görürken 4 bin 600 kişi yaralandı. Deprem tsunamiye yol açarken dalgaların zemini kaydırması sonucunda binalar sulara gömüldü.

Sivil savunma yetkilisi Nugroho depremin vurduğu bölgelerde "elektrik ve iletişim ağlarının yeniden kurulduğunu ve yüzde 100’e yakın oranda tekrar işlemeye başladığını" söyledi. Benzin istasyonları, süpermarketler ve bankaların da faaliyete geçtiği kaydedildi.

Palu'da enkaz altında cansız bedenlerin olduğuna inanılan bölgelerde salgın hastalıkları önlemek için geçen hafta uçakla su ve dezenfektan sıkıldı. 12 Ekim'de resmi olarak arama kurtarma faaliyetlerine son verilirken enkazın altında hâlâ cansız bedenler bulunduğu tahmin ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler