1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Erbaş'tan hac ve umre açıklaması
Erbaş'tan hac ve umre açıklaması

Erbaş'tan hac ve umre açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Ramazan'dan sonra inşallah umreye gitmek isteyen vatandaşlarımız gerekli hazırlıklarını yapsınlar." dedi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Ramazan'dan sonra inşallah umreye gitmek isteyen vatandaşlarımız gerekli hazırlıklarını yapsınlar." dedi.

Özel bir televizyon programında konuşan Erbaş, hac ve umreye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erbaş'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Kur’an-ı Kerim’de Zilzal Suresi’nde “Kim zerre iyilik yaparsa karşılığını görür, kim de zerre kötülük yaparsa onun cezasını görür” buyurulduğunu belirten Başkan Erbaş, “Cenab-ı Hak bu konuda bizi uyarıyor. Fiziki âlemde yapsanız da o kötülük kötülüktür, sanal alemde de yapsanız o kötülük kötülüktür. Sanal alemde o kötülük ya da iyilik o kadar hızlı yayılıyor ki eğer sanal alemi iyilikle kullanırsak sevabınız katlanır eğer sanal alemi kötülük yolunda kullanırsak günahımız katlanır.

O kötülükten bir kişi değil bin kişi zarar görürse o bin kişinin görmüş olduğu zarardan dolayı buna sebep olan kişi onun günahını yüklenmiş olur. Bunun için Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bizleri uyarıyor buyuruyor ki; “Doğruluktan ayrılmayınız.” Çünkü doğruluk iyiliğe götürür, iyilik de cennete götürür. Kim ki doğru söylerse ve doğru söylemeye devam ederse artık hayat tarzı onun doğruluk olursa o Allah indinde doğrulardan yazılır.” ifadelerini kullandı.

“Ramazanda kazandığımız alışkınlıkları 11 aya yayalım”

Başkan Erbaş, “Ramazan ayı rahmet ayıdır, merhamet ayıdır, mağfiret ayıdır, cehennem azabından kurtuluş ayıdır. Ramazan ayında öğrendiklerimizi diğer 11 ayda kullanalım.

Ramazan ayının bitiminden itibaren Ramazanda kazanmış olduğumuz o alışkanlıkları, o güzellikleri, o iyilikleri diğer 11 aya da yayalım. Ramazan ayı bütün 11 ayı besleyen adeta bir eğitim ayı olarak değerlendiriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kurası çekilmiş hacı adaylarımız sırasıyla hacca gidecekler”

Hac ve Umre ibadeti ile ilgili son gelişmeler hakkında da bilgi veren Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Suudi Arabistan’da hac ile ilgili güzel görüşmelerimiz oldu. Dün itibariyle Suudi Arabistan devleti Hac Bakanlığı 2022 yılında yurtdışından ve yurtiçinden bir milyon kadar hacı adayını kabul edeceğini ilan etti. Bu güzel bir müjde, bir başlangıç. Detaylar önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Yani ülkelere salgın öncesi yıllarda nüfusuna göre binde 1 kontenjan uygulanıyordu. Bizim nüfusumuza göre 84 bin hacının biz kurasını çekmiştik. 2020 yılı haccı için onlar bekliyorlar. Şu anda kurası çekilmiş hacılarımız sırasıyla bu haktan istifade edecekler inşallah. Bu gece sahurda da Suudi Arabistan Hac Bakanı bir mesaj göndererek Türkiye’deki salgınla ilgili rakamların iyice düşmesi nedeniyle Türkiye’den artık umreci kabul edecekler. Bu yol da açıldı.

Ramazan’dan sonra İnşallah umreye gitmek isteyen vatandaşlarımız gerekli hazırlıklarını yapsınlar. Önümüzdeki haftadan itibaren biz de bakanlıklar arası Hac Umre Kurulumuzda gerekli çalışmalara başlayacağız.”

Suudi Arabistan hac ve umre kısıtlamalarını kaldırdı

Öte yandan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Eker, Suudi Arabistan’ın umre ve hac ziyaretleri için ülkeye girişlerde PCR, aşı ve karantina şartını kaldırdığı ifade etmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler