1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Erdoğan: Bağdadi'nin hanımını, kız kardeşini, eniştesini yakaladık
Erdoğan: Bağdadi'nin hanımını, kız kardeşini, eniştesini yakaladık

Erdoğan: Bağdadi'nin hanımını, kız kardeşini, eniştesini yakaladık

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin 70. yılı kutlama töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin eşinin, kız kardeşinin, eniştesinin Suriye tarafında yakalandığını belirtti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin 70. yılı kutlama töreninde konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle: 

- Milletimizin gönlünde yerinin olduğunu bildiğim bu kurumların geliştirilmesi için çalışacağız. Bir imam hatipli olarak çocuklarımın imam hatip kapısında neler çektiğini gördüm. Rabbim tekrarını bize göstermesin. Ben bir büyüğünüz olarak sizlere ricada bulunacağım. Niçin ilahiyat mezunları gerek imam hatip okullarında öğretmenlik için görev almada tereddütler yaşarlar? Öğretmen bulmada sıkıntı yaşıyoruz.

- Ben bu mevcut durumu altüst edecek gençleri görüyorum. Nereden geldik nereye... Öyleyse şimdi biz dindar bir gençlik dedim, bana imam hatipliler bile saldırdı, sözde köşe yazarı. Bugün yine aynısı söylüyorum. İnşallah dindar bir nesil sizin ellerinizde yetişecek. Bunu başardığımız takdirde tinercisini Allah'ın izni ile görmeyiz ya da minimize ederiz. Alkolikleri görmeyiz. Dindar gençlik bilecek ki alkol günah. 

- Dindar bir neslin olduğu ülkede tüm manevi değerlerde sıçrama olacak. Tek parti  döneminde milletle inancı arasındaki irtibatı cenaze yıkama seviyesine düşürme gayesiyle hareket edilmiştir.

- İmam hatip okulunda bir İngilizce hocam, 'Siz buraya cenaze mi yıkamayı mı geldiniz?' derdi. Kendimiz zaman zaman ağlardık. Evli olan ağabeylerimiz vardı o zaman. Bir tanesi çıktı, "Ben bu ülkeye en ideal hizmeti nasıl verebilirim diye imam hatibe geldim' dedi. Bizim içimizden doktoru, savcı, cumhurbaşkanı çıktı. Bundan sonra yapacağımız çok iş var. Bu kurumlarımızın faaliyete geçmesinde verilen izinde bu anlayış yatıyor.

- İlahiyat fakülteleri ve imam hatip okulları milletimizin sahiplenmesiyle kök saldı. Tabii hâlâ kampanyalar yürütülüyor. Fen lisesinin, Anadolu lisesinin ne şansı varsa imam hatiplinin de aynı şansı var. Çağı yakalamanın yolunun geçmişimiz ile irtibatı ile kesilmesiyle ders ondan güç alarak geleceğe bakmak gerektiğini son 17 yılımız ortaya koyuyor.

- Onlar üzerimize saldırıyor diye geçmişte olduğu gibi sünepe duruma geçip, yanaklarımızı çevirip tokatlayın diyecek miyiz? Dik durmaya mecburuz. Zira biz bir şeye inandık. O yolda da yürüyeceğiz. Bu noktada geldiğimizde yüzde 20 savunma sanayisinde yerli üretimi yapıyorduk, şimdi yüzde 70. Bir SİHA, İHA vermiyorlardı. 'Kongreden geçmesi gerekiyor' diyorlardı.  

- Sayın Obama'ya terörle mücadelede mühimmat sıkıntımız olduğunu söyledik. Bize akıllı bomba gelmedi. Bu tür komşular bizi akıllı bomba sahibi yaptı. Şu anda bizim savunma sanayinde 2,5 milyar dolar ihracatımız var. Mayamız sağlam olduğu sürece hepsinin üstesinden geleceğimizi biliyorum. 

- Her bir ilahiyatçımız, duruşuyla, ibadetiyle örnek olması gerekir. İslam'ı kendimizden başlayarak önce ülkemize ve dünyaya rehber haline getirmesi mükefelliyettir.

- İlk defa açıklıyorum. Bağdadi'nin hanımını da yakaladık. Bağdadi'nin Kız kardeşini, eniştesini üstelik de Suriye tarafında yakaladık. Bu noktada çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz. Onlar benim askerimin yanında Suriye'de kendi topraklarını kurtarma mücadelemizi sürdürüyoruz. Millî Suriye Ordusu 144 şehit verdi. Biz tabii yolumuza kararlılıkla gideceğiz. Tüm kirli senaryolara rağmenihtida edenlerin sayısı artıyor. İslam, varlığını çok daha güçlü şekilde devam ediyor. 

- Çevremizdeki bütün canlılarla barış halinde olmalıyız. Modern dünyada tüm bireyler özgürlük peşinde konuşuyor. Müslümanın en büyük özgürlüğü Allah'a boyun eğmesi ve kulluk etmesidir. Zıvanadan çıkmak deyimini aramızda bilmeyen yoktur. Allah'a boyun eğmediğimiz gün zıvanadan çıkmışız demektir.

- Bizim tek dinimiz İslam'dır. Diğer her şey sonra gelir. Eğer terörist arıyorsanız onlar sizde. Şu anda Batı'nın pek çok yerinde teröristler cirit atıyor. PKK'lılar, FETÖ orada. Dinimizi pratikte yaşama konusunda bize yol gösteren mezheplerin günümüzde farklı yerlere oturtulmasının kesinlikle farklı niyetlere hizmet ettiğine inanıyoruz. 

- Benim 251 evladım 15 Temmuz'da şehit edilecek birileri çıkacak hâlâ birilerini kurtarma gayesinin peşine girecek. Şehitlerimizin, gazilerimizin hesabını kim soracak?

- Türkiye’nin DEAŞ ve FETÖ konusundaki net tutumu bu fitnenin üzerindeki örtüyü kaldırmış ve hakikatleri kısmen de olsa ortaya sermeye başlamıştır.

- Ankara İlahiyat'ta yüzde 60 kız öğrencimiz varmış. Gelecek neslin inşası konusunda da Allah'a hamd etmekten başka şansımız yoktur. İnşallah neticeye de varalım. Bu duygularla bir kez daha Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin kuruluşunun 70. yılını kutluyorum"

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler