1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Erdoğan: Terör örgütlerini silaha boğanların dökülen kanda payı var
Erdoğan: Terör örgütlerini silaha boğanların dökülen kanda payı var

Erdoğan: Terör örgütlerini silaha boğanların dökülen kanda payı var

Birleşmiş Milletler 74’üncü Genel Kurul çalışmalarına katılmak için New York’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Terör örgütlerine silah sağlayanların, dökülen her Müslüman kanında payı var' diye konuştu.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) 74’üncü Genel Kurul çalışmalarına katılmak için New York’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarına başladı. Erdoğan sabah saatlerinde ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ile görüştü. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.

Erdoğan, daha sonra Doğu-Batı Enstitüsü'nün, Essex House New York Otel'de düzenlediği yuvarlak masa toplantısına katıldı. Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Siyonizme Karşı Yahudiler Birliği heyetini de kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Donald Trump ile bir telefon görüşmesi de gerçekleştirdi.

Hilton Midtown Oteli’nde ABD'deki Müslüman kuruluşlarının temsilcilerini kabul eden Erdoğan, yurtdışı Başkanlığı ve Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi’nin (TASC) düzenlediği toplantıda bir konuşma yaptı.

“Müslümanlar’ın kalplerinin rotası aynı”

Salondaki Türk ve Müslüman katılımcılara seslenen Erdoğan, 11 Eylül saldırılarından sonra ABD'de oldukça sıkıntılı bir dönem geçiren ABD'li Müslümanlar’ın yıllar sonra daha da örgütlü bir hale geldiğini belirterek, "Amerikan İslam toplumunun giderek daha örgütlü hale geldiğini, işbirliği içinde hareket etmeye özen gösterdiğini müşahede ediyorum. Kongre üyelerinin arasında da Müslümanlar’ı daha görünür ve etkin şekilde temsil yolunda attıkları adımları memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

Müslümanları’n kalplerinin rotasının aynı olduğunu kaydeden Erdoğan, "Bizler birbirini Allah için seven burada sırf Allah'ın rızası için toplanan insanlarız. Rengimiz, dilimiz, kültürümüz ayrı da olsa bizler aynı dine inanan, aynı Peygambere, aynı mukaddes kitaba tabi olan bir topluluğuz. Pasaportlarımız, ülkelerimiz ayrı olsa da yönümüz bir, kıblemiz birdir. Çünkü bizler 1,7 milyarlık İslam ümmetinin parçalarıyız. Aramızdaki farklılıklar asla kardeşliğimize, muhabbetimize mani değildir’’ dedi.

“Terör örgütlerini silaha boğanların dökülen kanda payı var”

Erdoğan, Müslümanlar’ın birlik ve beraberlik içinde oldukları zaman neleri başarabildiklerine şahit olduklarını belirterek, “Batı toplumlarında Müslümanlar’a karşı ön yargıların zemin kazandığını görüyoruz. Bazı terör örgütleri üzerinden özgürlük taleplerimiz boğulmaya çalışılıyor. Terör örgütlerine kendi çıkarları için silah sağlayanların, koruma uğruna terör örgütlerini tırlar dolusu silaha boğanların dökülen her Müslüman kanında payı olduğunu gayet iyi biliyoruz. El-Kaide, DEAŞ, Boko Haram, Eş-Şebab, FETÖ gibi katil sürülerinin eylemleri bize zarar vermesinin yanında İslam düşmanlarına da istismar zemini sunuyor" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birileri istemese de gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin hakkını aramaya devam edeceğiz." dedi.

“Gülen’in iadesi için ABD'de yoğun diplomasimiz sürüyor”

Erdoğan, Fethullah Gülen’in iadesi için de ABD'de yoğun diplomasiyi sürdürdüklerini belirterek, “15 Temmuz gecesi 251 insanımızı şehit eden 2 bin 193 vatandaşımızı yaralayan bu örgütün ipliğini tüm dünyada pazara çıkarmakta kararlıyız. Pennsylvania'daki şarlatan başta olmak üzere tüm katiller ve azmettiricilerden işledikleri cürümlerin hesabını yargı önünde tek tek soracağız. Örgüt elebaşı ile diğer teröristlerin ülkemize iadesi için Adalet ve Dışişleri Bakanlıklarımızın yoğun diplomasisi ABD'de devam ediyor.15 Temmuz gecesi kendi milletine bomba yağdıran mankurtlar gibi aklınızı ve kalbinizi birilerine asla kiraya vermeyin." dedi.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler