1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Erdoğan: Yeni bir göç dalgasını tek başımıza göğüsleyemeyeceğiz
Erdoğan: Yeni bir göç dalgasını tek başımıza göğüsleyemeyeceğiz

Erdoğan: Yeni bir göç dalgasını tek başımıza göğüsleyemeyeceğiz

Çırağan Sarayı'nda Budapeşte Süreci 6. Bakanlar Konferansı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'den gelecek yeni bir göç dalgasını tek başına göğüsleyemeyeceğini söyledi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mülteci krizi konusunda Türkiye'nin tek başına hareket edemeyeceğini belirtti. Çırağan Sarayı'nda Budapeşte Süreci 6. Bakanlar Konferansı'nda konuşan Erdoğan, Türkiye'nin yeni bir göç dalgasını artık tek başına göğüsleyemeyeceğini söyledi.

Türkiye'nin kendi imkanlarıyla sığınmacılar için şu an itibarıyla 37 milyar doları aşan harcama yaptığını belirten Erdoğan, "Suriye kaynaklı göç probleminin tek çözüm yolu, mültecilerin bizim sınırlarımız içinde tutulması olarak görülemez. Yeni bir göç dalgası yaşanması halinde artık biz bunu tek başına göğüsleyemeyeceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı ayrıca Suriyeli mültecilerin geri dönüşleri için en pratik çözümün güvenli bölge formülü olduğunu da yineledi.

Erdoğan, "Bugün dünya genelinde 260 milyona yakın göçmen, 68 milyonun üzerinde yerlerinden edilmiş kişi ve 25 milyonu aşkın mülteci bulunuyor. Bu sayı, ekonomik nedenler yanında, açlık, kıtlık, iç savaşlar, terör saldırıları ve siyasi belirsizlikler gibi sebeplerle gün geçtikçe artıyor." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler