1. HABERLER

  2. KAFKASLAR

  3. Ermenistan erken seçime gidiyor
Ermenistan erken seçime gidiyor

Ermenistan erken seçime gidiyor

Ermenistan'da seçimlerin ikinci turunda da yeni başbakan seçilememesi üzerine erken seçim kararı alındı.

Deutsche Welle
A+A-

Ermenistan'da Nikol Paşinyan’ın başbakanlık görevinden istifa etmesinin ardından parlamentoda yapılan seçimlerin ikinci turunda da yeni başbakan seçilememesi üzerine genel seçim kararı alındı.

Ülkede erken seçimlere gidilebilmesi için ekim ayında istifasını açıklayan Paşinyan, Perşembe günü meclisteki konuşmasında, "Bu yıl Nisan-Mayıs ayında gerçekleşen ve şiddet içermeyen kadife devrimin ardından Ermenistan sonunda halkına dönüyor” dedi.

İstifası sonrası vekaleten başbakanlık görevini sürdüren Paşinyan konuşmasında, parlamentodaki seçimlerin ikinci turunda da başbakan seçilememesi üzerine meclisin fesih kararı almasının "kanuna uygun olduğunu” ifade etti.

43 yaşındaki Paşinyan, o zamanki Başbakan Serj Sarkisyan'a karşı Mayıs ayında düzenlenen ve Sarkisyan'ın istifa etmesiyle sonlanan barışçıl protestolar sonrasında başbakanlık koltuğuna oturmuştu. Yasalara göre en fazla iki dönem cumhurbaşkanlığı yapılabilen ülkede 2008 yılından bu yana görevde olan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Nisan ayında başbakanlığa aday olmuş ve ardından da seçilmişti.

Ülke çapında düzenlenen protesto gösterilerine liderlik eden Paşinyan, Sarkisyan'ın istifası sonrası başbakanlık koltuğuna oturmuştu. Ancak Sarkisyan'ın parlamentoda en fazla sandalye sahibi olan partisi ile yaşanan uyuşmazlıklar nedeniyle hükümet çıkmaza girmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler