1. HABERLER

  2. KAFKASLAR

  3. Ermenistan sandık başında
Ermenistan sandık başında

Ermenistan sandık başında

Ermenistan halkı, erken yapılma kararı alınan genel seçimlerde oy kullanmak için sandık başında. Oy verme işlemi akşam 8'e kadar sürecek.

Deutsche Welle
A+A-

Ermenistan'da halk, erken genel seçimlerde oy kullanmak için sandık başına gitti. Pazar sabahı başlayan oy verme işlemi yerel saatle akşam 20:00'a kadar sürecek.

Yaklaşık iki buçuk milyon seçmenin bulunduğu ülkede erken seçim kararı, nisan ayındaki hükümet karşıtı gösterilerin ardından parlamentoda yapılan oylamayla başbakanlık koltuğuna oturan muhalefet lideri Nikol Paşinyan'ın, kendisine yönelik güvenoyunu güçlendirmek için ekim ayında görevinden istifa etmesinin ardından alınmıştı.

Ermenistan'da seçime tek başına giren partiler için yüzde 5, ittifaklar içinse yüzde 7 seçim barajı bulunuyor.

Paşinyan'dan "ekonomik devrim" sözü

Eski bir gazeteci olan 43 yaşındaki Paşinyan, eski Sovyet cumhuriyeti olan ülkesine "ekonomik devrim" sözü veriyor. Erken seçimlerin halkın iradesini daha iyi yansıtabileceği bir siyasi tablo yaratacağını belirten Paşinyan, seçim mitinglerinde "Ermenistan'ı endüstiyel, yüksek teknolojili ve ihracat odaklı bir ülke haline getireceğiz" sözlerini kullanmıştı.

Ermenistan dış politikasında ise ciddi bir değişiklik olmayacağını belirten Paşinyan Moskova ile iyi ilişkilerin sürdürüleceğinin garantisini veriyor. Sınırlarında Rusya'nın askeri üssünü barındıran Ermenistan, Moskova'nın öncülük ettiği askeri ve ekonomik ittifaklara üye.

İktidara giden süreç

Yasalara göre en fazla iki dönem cumhurbaşkanlığı yapabilen Sarkisyan, daha önce aksi yönde verdiği söze rağmen geçen nisan ayında başbakanlığa aday olmuştu.

Sarkisyan'ın parlamentoda yapılan oylamada başbakan seçilmesi üzerine de ülkede protesto gösterileri düzenlenmişti. Ülkedeki artan yoksulluk, işsizlik ve yolsuzluk olayları nedeniyle katılımın yüksek olduğu gösterilere liderlik eden Paşinyan, protestolar sayesinde yarattığı baskıyla Sarkisyan'a bir haftadan kısa bir süre oturduğu başbakanlık koltuğunu bıraktırmıştı.

Paşinyan, parlamentoda 8 Mayıs'ta yapılan oylamada ise 42'ye karşı 59 oyla başbakan seçilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler