1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Eş Şebab Somali'de üst düzey askeri yetkilileri hedef aldı
Eş Şebab Somali'de üst düzey askeri yetkilileri hedef aldı

Eş Şebab Somali'de üst düzey askeri yetkilileri hedef aldı

El Kaide'nin Doğu Afrika kolu Eş Şebab, Somali'nin orta kesiminde üst düzey askeri yetkilileri bombalı saldırıyla hedef aldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

El Kaide'nin Doğu Afrika kolu Eş Şebab, Somali'nin orta kesiminde üst düzey askeri yetkilileri bombalı saldırıyla hedef aldı.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, saldırı 18 Aralık günü Somali'nin Mudug bölgesinde gerçekleştirildi. Galkayo yerleşimindeki bir stadyum yakınında, Mogadişu hükümeti yetkilileri ile bir araya gelen üst düzey askeri görevliler canlı bomba saldırısının hedefi oldu.

Saldırının asıl hedefinin bölgeye gelmesi beklenen Başbakan Muhammed Hüseyin Roble olduğu ancak saldırının Roble bölgeye gelmeden kısa bir süre önce gerçekleştiği ifade edildi.

Saldırı neticesinde en az 10 kişi ölürken, ölenler arasında şu isimlerin bulunduğu rapor edildi:

- Somali Ordusu 21'inci Tümen Komutanı General Abdiaziz Abdullahi Qooje

- ABD tarafından eğitilen Danab Özel Kuvvetleri Galmudug Bölgesi Komutanı Binbaşı Muhtar Abdi Aden

- Danab Özel Kuvvetleri 6'ncı Tümen Komutan Yardımcısı Yüzbaşı Marşo

- Eski Galkayo Başkanı Yassin Tumey

Saldırıyı üstlenen Eş Şebab, hedefin Başbakan Roble olduğunu, saldırıda çok sayıda üst düzey ordu mensubunun ve ABD tarafından eğitilen özel askeri birlik üyelerinin öldürüldüğünü belirtti.

Örgütün son dönemde Mogadişu hükümetine ve üst düzey askeri yetkililere yönelik suikast saldırılarını artırdığı göze çarpıyor.

Kaynak: Mepa News, Long War Journal

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler