1. HABERLER

  2. DOĞU AFRİKA

  3. Eş Şebab'ın eski sözcüsü Batı destekli Mogadişu yönetiminde bakan oldu
Eş Şebab'ın eski sözcüsü Batı destekli Mogadişu yönetiminde bakan oldu

Eş Şebab'ın eski sözcüsü Batı destekli Mogadişu yönetiminde bakan oldu

Bir dönem Eş Şebab'ın eski sözcüsü ve iki numaralı ismi olarak gösterilen Muhtar Robov, Mogadişu yönetimi tarafından bakan olarak atandı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Somali'de Mogadişu yönetiminin Başbakanı Hamza Abdi Barre yeni kabineyi açıkladı.

Kabinede, El Kaide'nin Doğu Afrika kolu Eş Şebab'ın eski sözcüsü ve üst düzey lideri Muhtar Robov bakan yapıldı.

Robov'un "Vakıflar ve Din İşleri Bakanı" olarak atandığı bildirildi.

Ebu Mansur olarak da anılan eski Eş Şebab lideri, 2019 yılının Ocak ayında ülkenin Güneybatı Eyaleti için düzenlenecek başkanlık seçimlerinde aday olarak yarışmıştı.

Robov, bir süre sonra ev hapsine atılmıştı ve o zamandan beri hayatının büyük kısmını ev hapsinde geçirmişti.

Muhtar Robov (soldan ikinci) Birleşmiş Milletler ve AMISOM yetkilileriyle

Muhtar Robov kimdir?

1969 yılında Somali'nin güneyindeki Bakool bölgesinde yer alan Hudur'da doğan Robov, Güneybatı Eyaleti'nde nüfuz sahibi olan Rahanveyn klanına mensup. Çocukluğunda ve gençliğinde bölgede dini bir eğitim alan Robov üniversite eğitimini 1990'lı yıllarda Hartum'da İslam hukuku alanında gördü.

Ülkesine geri döndükten sonra bazı eğitim kampları teşkil ettiği ifade edilen Eş Şebab'ın eski lideri, 2000 yılında Afganistan'a giderek El Kaide ve Taliban kamplarında bulundu. Bu sebeple ABD tarafından terör listesine alınarak başına 5 milyon dolar ödül konuldu. Eş Şebab ile yollarını ayırıp teslim olduktan sonra bu ödül kaldırılacaktı.

1992'de kurulan ve kendisinin de içerisinde önemli rol oynadığı El İttihad el İslamiye adlı küçük grubunun Usame bin Ladin tarafından da desteklendiği ifade edildi. Bu grup daha sonra bölgede İslami Mahkemeler Birliği ve Eş Şebab'ın oluşumuna öncülük edecekti. Muhtar Robov İslami Mahkemeler Birliği'nde ve daha sonra Eş Şebab içerisinde önemli pozisyonlarda bulundu. Eş Şebab'ın ikinci ismi olan ve sözcülük görevini yürüten Robov, Eş Şebab'ın görünen yüzlerinden en önemlisiydi.

Robov, Amerikalı yabancı savaşçı Ömer Hammani ile birlikte - 2011

Eş Şebab'ın o zamanki lideri olan, Muhtar Ali Zübeyr olarak da bilinen Ahmed Abdi Godane ile aralarındaki gerginlik, Robov'un yolunu Eş Şebab'dan ayıran en önemli etkenlerden biri oldu. İkili arasında 2009 yılında başlayan anlaşmazlıklar, 2013 yılında Robov'un Eş Şebab'dan fiili olarak ayrılmasıyla sonuçlandı. Robov ile birlikte, Rahanveyn klanı mensubu birçok savaşçı da grubu terk etti. Ayrılık Eş Şebab'ın ivmesini azalttı.

Muhtar Ali Zübeyr'in ABD insansız hava aracı saldırısı ile öldürülmesinin ardından Eş Şebab'ın başına gelen Ahmed Ömer'in Robov'u gruba yeniden davet ettiği iddia edildi. Buna rağmen Muhtar Robov Eş Şebab'a katılmayarak grupla bağlantılarını tamamen kesti ve 13 Ağustos 2017 tarihinde Mogadişu hükümeti yetkililerine teslim oldu. Robov'un teslim olması bölgede büyük infiale sebep oldu.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler