1. HABERLER

  2. SURİYE SAVAŞI

  3. Esed rejimi, ABD destekli YPG güçlerini 'bölücü teröristler' olarak niteledi
Esed rejimi, ABD destekli YPG güçlerini 'bölücü teröristler' olarak niteledi

Esed rejimi, ABD destekli YPG güçlerini 'bölücü teröristler' olarak niteledi

Esed rejimi, ABD'nin de desteğine sahip olan Suriye Demokratik Güçleri'ni (SDG) ilk kez "bölücü terörist milisler" olarak niteledi.

BBC Türkçe
A+A-

Esed rejimi, PKK'nın Suriye yapılanması YPG güçlerinin ana omurgasını oluşturduğu, ABD'nin de desteğine sahip olan Suriye Demokratik Güçleri'ni (SDG) ilk kez "bölücü terörist milisler" olarak niteledi.

Esed rejimine bağlı Dışişleri Bakanlığından Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği ve Güvenlik Konseyi'ne yazdığı ve resmi haber ajansı SANA'da yayınlanan mektupta, SDG "kriminal ve baskıcı uygulamalar" ile suçlandı.

Mektupta, ABD önderliğindeki koalisyonun yanı sıra SDG'nin de Haseke, Rakka, Deyr ez Zor ve Halep'te yaşayan insanlara karşı mezalimde bulunduğu kaydedildi.

"Terörist milisler"

Mektupta, Suriye hükümetinin, "dost ve müttefik ülkelerin yardımıyla Suriye topraklarının her bir karışını geri alma, buraları terörden kurtarma ve teröristlerin ve destekçilerinin yıktığını yeniden inşa etme kararlılığı" yinelenerek, "SDG olarak bilinen bölücü terörist milislerin kontrolü altındaki topraklar" için de aynı şeyin geçerli olduğu ifade ediliyor.

Suriye'de bölücülük suçlamaları daha önce de devlet medyasında yer almış olsa da hükümet ilk kez açıktan ve resmi ağızlardan SDG'yi "terörist milisler" olarak tanımlıyor. Hükümet bugüne dek bu tanımı, ülkedeki isyancı güçleri hedef almak için kullandı.

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler