Esed rejimi Dera'nın batısında muhaliflere saldırı başlattı

Esed rejimi Dera'nın batısında muhaliflere saldırı başlattı

Rusya ve İran destekli Esed rejiminin, Dera'nın batı kırsalında Suriyeli muhaliflere karşı saldırı başlattığı bildirildi.

Rusya ve İran destekli Esed rejiminin, Dera'nın batı kırsalında Suriyeli muhaliflere karşı saldırı başlattığı bildirildi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre rejim güçleri, bölgedeki Tafas yerleşimine tanklar ve ağır silahlarla saldırıya başladı. Tafas'ın rejime bağlı topçu birliklerince de bombalandığı ifade edildi.

Yerleşimde bulunan silahlı muhaliflerin ise rejim güçlerine karşılık verdiği ve bölgede çatışmaların sürdüğü aktarılıyor. Tafas'ın yanı sıra Casim ve Neva'da da çatışmaların yaşandığı, Dera şehir merkezinde muhalif güçlere destek gösterilerinin düzenlendiği belirtiliyor.

Dün rejimin bölgede saldırı başlatmak üzere askeri yığınak yaptığı bildirilmişti.

Tafas'ın konumu:

Dera ili

Rusya ve İran destekli Esed rejimi, 2018 yılının Haziran ayında Suriye'nin güneyinde muhaliflerin elindeki bölgelere yönelik nihai saldırısını başlatmıştı. Saldırıların başlamasından yaklaşık bir ay sonra, 13 Temmuz'da Dera kent merkezi Esed rejimi tarafından ele geçirilmişti. Bu tarihin ardından ülkenin güneyinde muhalifler, kaleleri sayılan bölgeler fiilen kaybetmiş oldu.

Bir süre sonra Esed rejimi Kuneytre ilindeki bölgeleri de ele geçirdi. Böylece Suriye'nin güneyinde muhaliflerin hiçbir hakimiyeti kalmadı. Bölgedeki muhalif güçlerin bir kısmı İdlib'e gitmeyi tercih ederken, bazıları da Esed rejimiyle uzlaşmayı seçti. Rusya aracılığında Esed rejimiyle uzlaşan muhaliflerin bir bölümü silah bıraktı. Bir bölüm muhalif ise Esed rejimine katılarak varlıklarını devam ettirdi.

Silahlı muhalefet taban kazandı

Ancak, af ve uzlaşı anlaşmalarına rağmen Suriye'nin güneyinde Esed rejiminin baskıları devam etti. Zorla askere alma, eski muhalif isimlere yönelik suikastlar, kaçırma gibi uygulamalar giderek arttı. Bu durum, Dera merkezli olmak üzere bölgede silahlı muhalefetin tekrar taban kazanmasına yol açtı.

Bölgede silahlı hücreler şeklinde yapılanan muhaliflerin resmi olarak kuruluşunu ilan ettiği ilk organizasyon ise, "Halk Direnişi" isimli grup oldu. Kasım ayının ortasında kurulan grup, Dera kırsalı merkezli olmak üzere geniş bir bölgede Esed rejimine karşı nokta saldırılar gerçekleştiriyor. Grup daha çok suikastlar, el yapımı patlayıcı saldırıları gibi saldırıları tercih ediyor. Özgür Suriye Ordusu bayrağını kullanan grup, şimdiye dek Neva, Sanameyn, Nafus, Karak el Şarki gibi yerleşimlerde saldırılar gerçekleştirdi.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.