Rejim kontrolündeki Dera'da muhalifler kontrol noktasına saldırdı

Rejim kontrolündeki Dera'da muhalifler kontrol noktasına saldırdı

Suriye'nin güneyinde Esed rejimi kontrolündeki Dera'da askeri gerilimin son günlerde hızlı bir şekilde arttığı bildirildi.

Suriye'nin güneyinde Esed rejimi kontrolündeki Dera'da askeri gerilimin son günlerde hızlı bir şekilde arttığı bildirildi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre Dera ili kırsalındaki birçok yerleşimde çatışmalar artış gösterdi. Rejime karşı faaliyet gösteren muhalif hücre yapılanmalarının yanı sıra, rejimle uzlaşan eski muhaliflerin de rejim unsurlarına yönelik saldırıları arttı.

Buna ek olarak bölgede İran destekli Şii milisler, Rus destekli yerel güçler ve Rus askerleri arasında da gerilimin tırmandığı rapor ediliyor.

Rejimin tutuklama kampanyası

Bölgede gerilimi artıran temel etken, İran destekli güçler ve Esed rejimi birliklerinin başlattığı tutuklama dalgası oldu.

Başta Dera kent merkezi olmak üzere birçok bölgede tutuklamalar yapmak için operasyon başlatan güçler mukavemetle karşı karşıya kaldı.

Bölgede muhaliflerle rejim arasındaki uzlaşının garantörü olan Rus askerleri ve Rus destekli güçler ile İran destekli Şii milisler karşı karşıya geldi. Durumun İran ile Rusya arasında gerilimi tırmandırdığı bildirildi. Bölgede İran destekli Şii milislerle Rusya'ya bağlı güçler arasında bir hakimiyet mücadelesi yaşandığı biliniyor.

Muhalifler saldırı başlattı

Rejimin tutuklama kampanyasına karşılık olarak, bölgede aktif durumdaki muhalif hücreler ile rejimle uzlaşan eski muhalifler, Esed rejimine ait noktalara saldırılar düzenledi.

Bölgede Dera kent merkezinin yanı sıra Yadude, Tafas, Kerak, Sanameyn, Masakin gibi noktalarda saldırılar ve suikastlar düzenlendi.

Özellikle Kerak yerleşiminde rejime bağlı Hava İstihbarat Şubesi'ne ait bir kontrol noktası kapsamlı şekilde hedef alındı. Muhalifler kontrol noktasını ele geçirirken, aralarında bir yarbayın da olduğu çok sayıda rejim unsuru öldürüldü.

Son 2 günde Dera ve Kuneytra'da, rejime katılan eski muhalifler de bombalı saldırı ve suikastlarla hedef alındı.

Bu saldırılarda geçmişte muhaliflere mensup olan ve  daha sonra rejime katılan üst düzey bir ismin de öldürüldüğü rapor edildi.

Rejim kontrolü sağlayamıyor

Dera'da meydana gelen olaylar karşısında Esed rejimine bağlı güvenlik güçlerinin genellikle yetersiz kaldığı ifade edilirken, bölgedeki en ufak rejim karşıtı gösterilere dahi askerlerin müdahale ettiği ifade ediliyor.

Son bir yılda bölgede gerçekleştirilen saldırıların sayısının 500'ü aştığı bildirilmişti.

Dera ili

Rusya ve İran destekli Esed rejimi, 2018 yılının Haziran ayında Suriye'nin güneyinde muhaliflerin elindeki bölgelere yönelik nihai saldırısını başlatmıştı. Saldırıların başlamasından yaklaşık bir ay sonra, 13 Temmuz'da Dera kent merkezi Esed rejimi tarafından ele geçirilmişti. Bu tarihin ardından ülkenin güneyinde muhalifler, kaleleri sayılan bölgeler fiilen kaybetmiş oldu.

Bir süre sonra Esed rejimi Kuneytre ilindeki bölgeleri de ele geçirdi. Böylece Suriye'nin güneyinde muhaliflerin hiçbir hakimiyeti kalmadı. Bölgedeki muhalif güçlerin bir kısmı İdlib'e gitmeyi tercih ederken, bazıları da Esed rejimiyle uzlaşmayı seçti. Rusya aracılığında Esed rejimiyle uzlaşan muhaliflerin bir bölümü silah bıraktı. Bir bölüm muhalif ise Esed rejimine katılarak varlıklarını devam ettirdi.

Silahlı muhalefet taban kazandı

Ancak, af ve uzlaşı anlaşmalarına rağmen Suriye'nin güneyinde Esed rejiminin baskıları devam etti. Zorla askere alma, eski muhalif isimlere yönelik suikastlar, kaçırma gibi uygulamalar giderek arttı. Bu durum, Dera merkezli olmak üzere bölgede silahlı muhalefetin tekrar taban kazanmasına yol açtı.

Bölgede silahlı hücreler şeklinde yapılanan muhaliflerin resmi olarak kuruluşunu ilan ettiği ilk organizasyon ise, "Halk Direnişi" isimli grup oldu. Kasım ayının ortasında kurulan grup, Dera kırsalı merkezli olmak üzere geniş bir bölgede Esed rejimine karşı nokta saldırılar gerçekleştiriyor. Grup daha çok suikastlar, el yapımı patlayıcı saldırıları gibi saldırıları tercih ediyor. Özgür Suriye Ordusu bayrağını kullanan grup, şimdiye dek Neva, Sanameyn, Nafus, Karak el Şarki gibi yerleşimlerde saldırılar gerçekleştirdi.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.