1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. 'Esed rejimi hapishanelerinde 500 bin esir var'
'Esed rejimi hapishanelerinde 500 bin esir var'

'Esed rejimi hapishanelerinde 500 bin esir var'

Türkmendağı 3. Sahil Tümeni Komutanı Tarık Solak, Esed rejiminin cezaevlerinde 500 bin civarında esir olduğunu tahmin ettiğini söyledi.

A+A-

Türkmendağı'ndaki 3. Sahil Tümeni Komutanı Tarık Solak, Beşşar Esed rejiminin cezaevlerindeki tutukluların durumuna ve Türkmendağı ile İdlib'deki gelişmeleri değerlendirdi.

Solak, alıkonulanlar mevzusunun Suriye iç savaşındaki en büyük krizlerden olduğunu vurgulayarak Soçi'de 30-31 Temmuz'da düzenlenen 10. Garantörler Toplantısı'nda alıkonulanların serbest bırakılması için kararlaştırılan pilot projenin kendilerine umut ışığı yaktığını belirtti.

Rejimin cezaevlerinde 500 bin civarında esir olduğunu tahmin ettiğini söyleyen Solak, kendisinin de rejimin en büyük işkencelerini yaptığı ve Uluslararası Af Örgütünün "insan mezbahası" olarak nitelendirdiği Saydnaya Askeri Cezaevi'nde 2,5 yıl hapis yattığını dile getirdi.

t5-004.jpg

Solak, 2011'de, rejim karşıtı gösteriler başladığı sırada rejim ordusunda üsteğmen olarak görev yaptığını ifade ederek Saydnaya'ya gönderilme hikayesini şöyle anlattı:

"Tümenimiz İsrail sınırındaydı. 270 kişiydik. Ordudan ayrılıp muhaliflere katılmak istiyorduk. O zaman muhalif de yoktu. Sivil insanlara katılmak istiyorduk. Aramızdan biri rejime ihbar etti. Rejim zaten namaz kılanların, halka yakın olanların listesini tutuyordu. Subayların yüzde 70'ini içeri aldılar."

"Yemeğimizi tuvalete boşaltırlardı. 'Oradan yiyin.' derlerdi"

Solak, 33 gün boyunca yerin iki kat altında, yalnızca bir tuvaletin sığabildiği alanda kaldığını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Koğuşa geçtikten sonra işkence farklı şekilde devam etti. 20 kişiydik. Bizi her yemekte döverlerdi. Elektrik verirlerdi. Yemeğimizi tuvalete boşaltırlardı. 'Oradan yiyin.' derlerdi. Su borularıyla öldüresiye döverlerdi. Bunları yapan askeri görmek yasaktı. Ayak sesini duyduğunda, ellerini başına koyup duvara yapışman gerekirdi."

Türkmen komutan, Saydnaya'da kaldığı 2,5 senede yalnızca bir kez sıcak suyla banyo yapabildiğini söyledi.

"Çıktığımda 40 kiloydum"

"Nasıl çıktığımı ben de bilmiyorum. Af çıktı dediler. 14 Haziran 2014'te çıktım." diyen Solak, hapishaneden çıkarken yaşadıklarını şöyle aktardı:

"Cezaevindeki son 3 ayda arkadaşlar önce yemeden içmeden kesilip, kusmaya başlayıp, sonra ishal olup ölüyorlardı. Ben de hepsini yaşadım. Son aşamadayken çıktım. Artık ayaklarımın üstünde duramıyordum. Ölmeyi bekliyordum. Bir gün beni çıkardılar. Sürüyerek götürdüler. Emanetlerimi verdiler. Serbestsin dediler. Eski tümenime götürdüler. Orada geçici bir kimlik verdiler. 'Beraat ettin.

10 gün sonra tekrar subay olabilirsin.' dediler. Tabii ki ben dönmedim. Bir arkadaşım akrabalarının yanına, Şam'a götürdü beni. Şam'da bir doktor acilen ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ben de öleceğimi düşündüğüm için memleketime, Lazkiye'ye gitmek istedim. Kardeşlerim gelip beni aldılar.

Antakya'da 6 ay hastanede kaldım. Çıktığımda 40 kilogramdım. Kan ve et parçası tükürüyordum. 5 ameliyat oldum mide ve bağırsaklarımdan. Bağırsağımı bir metre kestiler."

Solak, halen böbreklerinde sorun olduğunu, ağırlık kaldıramadığını, hatta eline silah dahi alamadığını belirtti.

"Okulları dahi cezaevine çevirdiler"

Memleketine döndükten sonra 2. Sahil Tümeni'ne katıldığını ifade eden Solak, kısa sürede komutanlık görevini üstlendiğini kaydetti.

Cezaevine girmeden önce nişanlandığını belirten Solak, "Nişanlıma, aileme öldüğümü söylemişler. Ama nişanlım 'Cesedini görmeden inanmam.' demiş. Döndüğümde tedavi sürecimden sonra hemen evlendik. Şimdi bir kızım var." diye konuştu.

Türkmen komutan, "Sadece Saydnaya'da 4 bin civarı kişi var. Ülke genelinde en azından yarım milyon tutuklu var. Okulları dahi cezaevine çevirdiler. Cezaevi olduğu bilinmeyen yerler var." ifadesini kullandı.

Esed rejiminin hapishanelerinde ölen binlerce sivilin hikayesi:

Uluslararası Af Örgütü, Şubat 2017'de "Suriye: İnsan Mezbahası, Suriye'de Saydnaya Hapishanesinde Toplu İdamlar ve İmhalar" başlıklı bir rapor yayımlamıştı. Raporda, Şam kırsalındaki cezaevinde Eylül 2011- Aralık 2015'te, çoğunluğu sivil 5 ila 13 bin kişinin yargısız infaz edildiğine dikkati çekilmişti.

Kaynak: AA, Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler