1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Esed rejiminden İdliblilere: İş birliği yapın yoksa ölürsünüz
Esed rejiminden İdliblilere: İş birliği yapın yoksa ölürsünüz

Esed rejiminden İdliblilere: İş birliği yapın yoksa ölürsünüz

Esed rejimi Suriye'nin kuzeyindeki İdlib kentine havadan bildiri dağıtarak muhalifleri ve halka yönelik teslim olma çağrısı yaptı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rusya ve İran destekli Esed rejimi, Suriye'nin kuzeyindeki İdlib kentine havadan bildiri dağıtarak muhalifleri ve halka yönelik teslim olma çağrısı yaptı.

Suriye'deki iç savaşın sonuna gelindiğinin ifade edildiği bildirilerde, muhaliflere yönelik "Sonunuzun diğerleri gibi olmaması için teslim olun" çağrısı yapılırken, İdlib halkından kendileriyle iş birliği yapmasını istendi.

Kendileriyle iş birliği yapıp teslim olmayan muhaliflerin diğer bölgelerde olduğu gibi "cezalandırılacağının" ifade edildiği açıklamalarda, teslim olan muhalifler için "af" uygulanacağı öne sürüldü.

"İdlib öncelikli hedefimiz"

Rusya ve İran tarafından desteklenen Beşşar Esed, geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada öncelikli hedeflerinin muhaliflerin kontrolünde bulunan İdlib olduğunu ifade etmişti.

Astana süreci garantörleri Türkiye, İran ve Rusya'nın Mayıs 2017'de oluşturduğu 4 gerginliği azaltma bölgesinden birisi olan güneydeki Dera iline yönelik Rusya ve İran'ın desteğiyle saldırı gerçekleştiren rejim koalisyonu bölgeyi muhaliflerden ele geçirmişti.

Bir diğer "gerginliği azaltma bölgesi" olan İdlib için de aynı senaryoyu uygulamak isteyen rejim koalisyonunun bu bölgedeki cephe hatlarına yığınak yaptığı ifade ediliyor.

Suriyeli muhaliflerin kontrolünde olan ülkenin kuzeyindeki İdlib'in 3 milyondan fazla nüfusa sahip olduğu düşünülüyor. Rejimin olası İdlib saldırısındaysa en az 2 milyon kişinin Türkiye'ye göç edebileceği uyarısında bulunulmuştu.

Kaynak: Mepa News

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler