1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Esed rejiminden kendisine katılan muhaliflere: Silahlarınızı teslim edin
Esed rejiminden kendisine katılan muhaliflere: Silahlarınızı teslim edin

Esed rejiminden kendisine katılan muhaliflere: Silahlarınızı teslim edin

Esed rejimi, Suriye'nin güneyinde kendisine katılan eski muhaliflere silahlarını teslim etmeleri için süre verdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Esed rejimi, Suriye'nin güneyinde kendisine katılan eski muhaliflere silahlarını teslim etmeleri için süre verdi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Suriye'nin güneyindeki Dera iline bağlı Tafes ilçesinde geçtiğimiz dönemde anlaşma yapıp Esed rejimine bağlı güçlere katılan eski muhaliflerden silahlarını teslim etmeleri istendi.

Yaklaşık 3 ay önce Dera ilinde Rusya ve İran destekli rejim unsurlarıyla anlaşma yapan eski muhalifler, geçen süre boyunca hafif silahlarıyla bölgedeki varlıklarını -rejim saflarında- sürdürüyorlardı. 

Bölgede IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyona da rejimle birlikte iştirak eden eski muhaliflerden ilk kez silahlarını bırakmaları istendi.

Yapılan anlaşmada eski muhaliflerin hafif silahlarının istenmeyeceği belirtilmişti. Ancak dün yayınlanan bildiride Esed rejimi, en geç 48 saat içinde Tafes bölgesindeki eski muhaliflerden hafif silahlarını teslim etmesini istedi.

Tafes ilçesi konumu:

Güneyde rejim güçleriyle anlaşan birçok eski muhalif faili meçhul suikastler sonucu öldürüldü. Öldürülen eski muhalif unsurlar arasında üst düzey yetkililer de bulunuyor.

Yerel kaynaklar, rejimle anlaşan eski muhaliflerin rejim güçleri tarafından önce operasyonlarda kullanıldığı ardından ise infaz edildiğini ifade ediyor.

Geçtiğimiz kısa bir süre önce de bölgede infaz edilen eski muhalifler gündeme gelmişti.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler