Eski Amerikan askerlerinin yüzde 75'i Afganistan'dan çekilmeyi savunuyor

Eski Amerikan askerlerinin yüzde 75'i Afganistan'dan çekilmeyi savunuyor

ABD'de yapılan bir ankete göre eski askerler ve asker aileleri Afganistan'dan çekilmenin gerektiği konusunda görüş bildirdi.

ABD'li muhafazakar bir kuruluş tarafından yapılan ankete göre, eski ABD askerlerinin ve asker ailelerinin büyük bir kısmı, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi gerektiğini savunuyor.

ABD merkezli "Concerned Veterans for America" adlı muhafazakar kuruluş tarafından yapılan ankette, 700 eski asker ve 800 asker ailesi mensubu ile görüşüldü.

Eski askerlerin yüzde 57'si ABD'nin dünyadaki savaşlara daha az müdahil olması gerektiğini savunurken, sadece yüzde 7'lik bir kısım ABD'nin daha etkin rol oynaması gerektiğini belirtti.

Afganistan özelinde ise eski ABD askerlerinin yüzde 73'ü ABD'nin ülkeyi tamamen terk etmesi gerektiğini belirtti. Asker ailelerinde bu oran yüzde 69 oldu. Geçtiğimiz yıl yapılan ankette her iki grup için de bu oran yüzde 60'tı.

Irak için ise eski askerlerin yüzde 71'i, asker ailelerinin ise yüzde 69'u aynı görüşü bildirdi.

ABD-Taliban anlaşması

ABD ile Taliban, 2018 yılının Ekim ayından itibaren Afganistan barış süreci kapsamında görüşmeler gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump 9 Eylül'de sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajında, başkent Kabil'de bir ABD askerinin öldürüldüğü gerekçesiyle, Taliban ile yürütülen barış görüşmeleri sürecinin durdurulduğunu açıklamıştı.

Taliban, anlaşma için her şey hazırken Trump'ın görüşmeleri iptal ettiğini açıkladığını, bunun en çok ABD'ye zarar vereceğini ve kararın ABD'nin barış karşıtı politikasını ifşa ettiğini ifade etmişti.

Taliban ABD'nin bu kararı aldığına pişman olacağı yönünde bir açıklama yapmıştı.

Hareket, ABD Başkanı Donald Trump'ın Afganistan barış görüşmelerini iptal etmesiyle, bölge ülkeleriyle yaptığı müzakerelere ağırlık vermişti.

Hareketin siyasi heyeti görüşmelerin iptal edilmesinin ardından Eylül ayında Rusya, İran ve Çin'i ziyaret etmişti.

Trump'ın 28 Kasım 2019'daki Afganistan ziyaretinin ardından, 6 Aralık'ta barış görüşmeleri yeniden başlamıştı.

Devam eden müzakerelerin ardından, 2020 yılının Şubat ayında, Taliban ile ABD 29 Şubat tarihinde anlaşmayı imzalamıştı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.