1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Eski FARC yöneticileri: Silah bırakmak hataydı
Eski FARC yöneticileri: Silah bırakmak hataydı

Eski FARC yöneticileri: Silah bırakmak hataydı

Kolombiya'da hükümetle barış anlaşması imzalayan FARC yöneticilerinden Marquez ve Velasquez, Barış Komisyonuna yazdıkları mektupta şartlar hakkında yeterince anlaşmadan silah bırakılmasının hata olduğunu söyledi.

AA
A+A-

Kolombiya'da hükümetle barış anlaşması imzalayan Eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC), yaklaşık 4 aydır haber alınamayan ve Özel Barış Yargısı (JEP) duruşmalarına da katılmayan yöneticilerinden, baş müzakereci Ivan Marquez ve El Paisa kod adıyla bilinen Hernan Dario Velasquez, Kolombiya Senatosundaki Barış Komisyonuna yazdıkları mektupla ortaya çıktı.

"Önceliğimiz barış anlaşmasını düştüğü çukurdan çıkarmak"

"Hükümetin iyi niyetine ve sözlerine safça inandık." ifadesinin dikkati çektiği mektupta Marquez ve Velasquez, eski FARC mensuplarının topluma, ekonomik ve sosyal olarak yeniden katılmalarının şartları üzerinde anlaşmadan silah bırakmalarının bir hata olduğunu ve bunun bugün karşılaşılan sorunların sebebi olduğunu kaydetti.

"Sonu gelmeyen bir şekilde kurban edilen toplum liderleri gibi (FARC) savaşçıları da yetkililerin kayıtsızlığı karşısında tek tek öldürülüyorlar." satırlarının yer aldığı mektupta Marquez ve Velasquez, önceliklerinin "barış anlaşmasını düştüğü uçurumdan çıkarmak" olduğunu belirtti.

İki eski yönetici, barış anlaşmasından farklı olarak taraflar arasında 5 yıl önce varılan mutabakata da atıfta bulunarak, bunun gereği olan toprak reformunun yapılmadığını açıkladı.

Hükümetle yapılan barış anlaşması gereği FARC'ın Kolombiya Kongresine göndereceği isimlerden olan Marquez, birkaç ay önce bu hakkı kullanmayacağını açıklamış ve daha ortadan kaybolmuştu. El Paisa olarak bilinen Velasquez'den de uzun süredir haber alınamıyordu. Mektupta tutukluluğuna eleştirilen getirilen ve yargılama sonunda ABD’ye gönderilme ihtimali bulunan Jesus Santrich ise nisan ayında tutuklanmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler