Eski Guantanamo mahkumlarından Biden'a açık mektup: Cezaevini kapatın!

Eski Guantanamo mahkumlarından Biden'a açık mektup: Cezaevini kapatın!

Bir grup eski Guantanamo mahkumları, insan hakları ihlalleri ve işkencelerle anılan cezaevinin kapatılması talebiyle, yeni ABD Başkanı Joe Biden'a hitaben bir mektup kaleme aldı.

Bir grup eski Guantanamo mahkumları, insan hakları ihlalleri ve işkencelerle anılan cezaevinin kapatılması talebiyle, yeni ABD Başkanı Joe Biden'a hitaben bir mektup kaleme aldı.

The New York Review'da yayınlanan açık mektup, hepsi eski Guantanamo mahkumları olan şu isimlerin imzasını taşıyor: Mansur Dayfi, Moazzam Begg, Lakhdar Boumediane, Sami al Hajj, Ahmed Errachidi, Mohammed Ould Slahi ve Moussa Zemmouri.

"Sadece Müslümanları hedef alıyor"

Açık mektupta Biden'ın göreve geldikten sonra eski Başkan Donald Trump'ın bazı kararlarını iptal ettiği hatırlatılırken, bunlar arasında Müslümanlara yönelik seyahat yasağı olduğu da ifade edildi. Buna ek olarak Guantanamo Cezaevi'nin 19 senedir açık tutulduğu ve sadece Müslümanları hedef aldığı vurgulandı.

Barack Obama döneminde Guantanamo'nun tamamen kapatılmasının beklendiği ancak kapatılmadığı, buna dair sözlerin tutulmadığı dile getirildi.

"Çocuklarımız babasız büyüdü"

Eski Guantanamo mahkumları, hapsedilme süreçlerinden şu sözlerle bahsetti:

"Birçoğumuz evlerimizden, ailelerimizin gözleri önünde alıkonularak götürüldük, ve hukuku pek az umursayan devletler tarafından ABD'ye satıldık. ABD'de, daha Guantanamo'ya bile varmadan gördüğümüz ırk ve din ayrımcılığının ardından, fiziksel ve psikolojik olarak işkence gördüğümüz ülkelere teslim edildik.

Bazılarımızın biz yokken dünyaya gelen ve babasız büyüyen çocukları oldu. Diğerlerimiz, yakınlarımızın beyhude yere bizim dönüşümüzü beklerken öldüğü haberlerini acıyla aldı. Adaleti beyhude yere beklerken."

"Guantanamo'yu kapatın"

Guantanamo'da halen yargılanmadan tutulan mahkumlar olduğu belirtilen mektupta, cezaevinde 40 mahkumun kaldığı, bu kişileri hapsetmenin ABD'ye yıllık masrafının 520 milyon dolar olduğu ifade edildi. Eski mahkumlar, Biden yönetiminden cezaevinin kapatılması, mahkumların yeni bir hayat kurabilecekleri şekilde serbest bırakılması, işkence görecekleri ülkelere teslim edilmemeleri gibi taleplerde bulundu.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.