1. HABERLER

  2. PAKİSTAN

  3. Eski Pakistan Başbakanı İmran Han erken seçim için bastırıyor
Eski Pakistan Başbakanı İmran Han erken seçim için bastırıyor

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han erken seçim için bastırıyor

Pakistan Adalet Hareketi Partisi tarafından yapılan açıklamada, Pencap ve Hayber Pahtunhva eyalet meclislerinin feshedileceği duyuruldu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Pakistan Meclisi'nde yapılan güven oylamasında başbakanlıktan düşürülen İmran Han, federal hükümeti erken seçime zorlamak için çoğunluğu elinde bulundurduğu eyalet meclislerini feshediyor.  

Euronews'in haberine göre, Pakistan eski Başbakan Han’ın liderliğini yaptığı Pakistan Adalet Hareketi Partisi (Tahrik-i İnsaf-PTI), Pencap ve Hayber Pahtunhva eyalet meclislerinin feshedileceğini duyurdu.

Pencap Başbakanı Pervez İlahi, meclisin feshedilmesine yönelik kararı imzalayarak Pencap Valisi Balighur Rahman’a gönderdi.

PTI Başkan Yardımcısı Çaudri Favad Hüseyin, Lahor’da yaptığı açıklamada, Pencap Valisi’nin söz konusu kararı imzalamaması halinde 48 saat sonra meclisin kendiliğinden feshedilmiş olacağını söyledi. Hüseyin, benzer şekilde Hayber Pahtunhva Meclisi’nin de feshedileceğini belirterek halka verdikleri sözü tuttuklarını ifade etti.

Meclislerin feshedilmesinin ardından Pencap ve Hayber Pahtunhva eyaletlerinde 90 gün içerisinde seçim yapılacağını vurgulayan Hüseyin, “Yaklaşık ülkenin yüzde 60’ı seçime gidiyor. Bu sebeple federal hükümetin inatçı davranmayı bırakması, seçim çerçevesi belirlemesi ve seçimlere gitmesi gerektiğine inanıyoruz.” dedi

Fesih kararları güven oylamasından sonra gerçekleşti

PTI'nın meclislerin feshedilmesine yönelik adımı, Pencap'ta yapılan güven oylamasının ardından geldi.

İmran Han'ın, Pencap ve Hayber Pahtunhva eyalet meclislerini feshedeceğini açıklamasının ardından ülkede siyasi gerilim artmıştı. Han, erken genel seçim konusunda hükümete baskı kurmak amacıyla iktidarda olduğu eyalet meclislerini feshetme kararı almıştı.

Koalisyon hükümeti ise Pencap'ta güven oyu talebinde bulunarak Han'ın meclisin feshedilmesi kararının ertelenmesini sağlamıştı.

Dün, koalisyon hükümetinin İmran Han’ın ittifak kurduğu Pencap eyalet Başbakanı Pervez İlahi’ye karşı talep ettiği güven oyu oturumu mecliste yapılmıştı.

Oylamada, PTI ve Pakistan Müslüman Ligi-Kaidi Azam Grubu'nun (PML-Q) ortak adayı İlahi, 186 oy elde ederek güven oylamasını kazanmıştı.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler