1. BİYOGRAFİ

  2. Eşref Bitlis kimdir?
Eşref Bitlis kimdir?
A+A-

Eşref Bitlis, 1933 yılında Malatya’da doğdu.

1952 yılında Kara Harp Okulu’ndan teğmen rütbesi ile mezun oldu. 1954 yılında ise Polatlı Topçu Okulu’nu bitirdi.

1966 yılında lisansüstü düzeyde eğitim ve öğretim veren Kara Harp Akademisi’ni tamamladı.

Almanya’da dil eğitimini aldıktan sonra 1969 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi’ndi bitirdi. 1973’de Alman Harp Akademisi’nden mezun oldı.

Bir yıl Kara Harp Akademisi’nde başöğretmen olarak görev yaptı.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı esnasında Eşref Bitlis albay rütbesi ile Kıbrıs Türk Alayı komutanlığına atandı. 1978’de tuğgeneral oldu ve Bolu Komando Tugay Komutanlığı görevine getirildi.

1982’de 8. Tümen Komutanı oldu. Daha sonra 1986 yılında korgeneral rütbesine yükseldi. 1988 yılında Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı oldu. 1990 yılında orgeneral rütbesine yükselen Eşref Bitlis 20 Ağustos 1990 tarihinde Jandarma Genel Komutanı olarak atandı.

Eşref Bitlis, Jandarma Genel Komutanı iken; bölgede konuşlanmış durumda bulunan Çekiç Güç Kuvvetlerinin Türkiye’den ayrılması gerektiğini açıklıyor ve ABD‘nin Kuzey Irak’da oluşturmak istediği Kürt devletinin Türkiye’nin zararına olduğunu savunuyordu.

Eşref Bitlis, 17 Şubat 1993 tarihinde Ankara‘da Güvercinlik Havaalanı’ndan Diyarbakır‘a gitmek üzere havalanan uçağın düşmesi sonucunda öldü.

Yapılan açıklamalarda uçağın buzlanmadan düştüğü belirtildi, ancak kaza sonuç raporu kimseyi tatmin etmeyecekti.

17 Şubat 1993 tarihinde kalkıştan 5 dakika sonra Ankara Yenimahalle Postanesi’nin yakınlarına düşen Beechcraft B200 King Air tipi uçakta Orgeneral Bitlis ile beraberindeki emir subayı Albay Fahir Işık, uçağı kullanan Binbaşı Fahir Eliyar, Yüzbaşı Tuğrul Sezginler ve teknisyen Astsubay Başçavuş Emin Öner hayatını kaybetti.

facebanner.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler