Etiyopya ordusunun Tigray'daki katliamı videoyla belgelendi

Etiyopya ordusunun Tigray'daki katliamı videoyla belgelendi

Etiyopya'da devam etmekte olan Tigray Savaşı'nda katliamcı askerin telefonuyla çektiği videoyla bir katliam belgelenmiş oldu.

Etiyopya ordusunun Tigray'da yaptığı katliam bir ordu mensubunun cep telefonuyla kaydettiği görüntülerle belgelenmiş oldu.

İnternete düşen katliam videosunun konumu ve tarihi, hem yerel kaynaklara danışılarak hem de bölgenin uydu görüntüleri incelenerek tespit edildi.

Videodaki görüntülerde yer alan yeryüzü şekillerinden ve manzaradan, uydu ve harita incelemesiyle bölgenin Tigray'daki Mahibere Dego'da bir mevki olduğu anlaşıldı.

Yerel kaynaklar da bu katliamın Ocak ayında gerçekleşmiş olabileceğini belirtti.

Video, katliamı gerçekleştiren Etiyopya askerlerden birine ait. Askerin videoyu cep telefonuyla çektiği tahmin edilirken, internet ortamına nasıl düştüğü ise bilinmiyor.

39 kişi öldürülüp uçurumdan aşağı atılıyor

Videoda 39 silahsız kişinin katledilip uçurumdan aşağı atıldığı görülüyor. 

Katledilenlerin yakınları cesetlerin kalıntılarını buldular

Bu bilginin kendilerine ulaşması üzerine yakınları kayıp olan bölge halkının, videoda yer alan yüksek mevkinin eteklerine gidip kendi yakınlarına ait cesetleri aradığı belirtiliyor.

Yine aktarılan bilgiye göre bölge halkı bu aramalar sonucunda aylar önce katledilen sivillerin kalıntılarına ulaştılar.

Tigray Savaşı (2020-)

Tigray Savaşı 4 Kasım 2020'de Etiyopya'nın kuzeyindeki Tigray bölgesinde "Tigray Halk Kurtuluş Cephesi" grubuyla Etiyopya merkezi ordusu arasında ilk çatışmaların patlak vermesiyle başladı.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, ilk günden itibaren bu çatışmaları 1991'den beri "şimarıklık yapan" Tigraylara bir ders verip "Tigray bölgesinde kaybolan devlet otoritesini yeniden sağlama fırsatı" olarak gördü. Sert mesajlar verdi ve Etiyopya ordusunu bölgeye karşı harekete geçirdi.

5 Kasım 2020'de Etiyopya ordusu yaklaşık 7,2 milyon nüfuslu Tigray bölgesine kapsamlı taarruza geçti ve şiddetli bir çatışma süreci başladı.

Etiyopya ordusu öncelikle 1991'den bu yana ülkenin etnik temeli federatif yapısının bir parçası olarak bölgeyi yöneten Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'nin kontrolünde bulunan Mekelle şehrine yöneldi.

Yaklaşık 330 bin nüfusa sahip olan Mekelle şehri 17-28 Kasım 2020'de süren kanlı çarpışmalarla Etiyopya ordusunca ele geçirildi.

etiyopyaetnikkck-001.jpg

Yüksek çözünürlük için tıklayın

Tigray bölgesine komşu olan Amharalar, tarihi düşmanlığın ve 1991-2019 döneminde Amharaların yönetimden dışlanmasında Tigrayların başat rol oynamasının etkisiyle hareket etti. Bu paralelde, bu savaşa merkezi yönetimden ayrı olarak farklı milis gruplara katılıp Tigray bölgesine saldırıya geçtiler.

Derg rejimine karşı mücadelede Tigray Halk Kurtuluş Cephesi ile müttefik olan Eritre Halk Kurtuluş Cephesi de 1998-2000 Etiyopya-Eritre Savaşı'yla başlayan Tigray-Eritreli düşmanlığının tesiriyle bu savaşta Etiyopya merkezi yönetimini destekledi, hatta Tigray bölgesine yönelik saldırılara Eritre ordu güçleri de katıldı.

Cibuti ve etkinliği çoğunlukla başkenti Mogadişu ile sınırlı kalan resmi Somali yönetimi de bu savaşta Etiyopya'ya desteklerini açıkladılar.

Tigrayların bu savaşta lojistik desteğinde kilit role sahip olabilecek Eritre'nin bu tavrı savaşın, savaşa teknik açıdan iyi hazırlanan genel bir seferberlik yapan Tigraylar aleyhine gelişmesinde en büyük sebep oldu.

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi Mayıs 2021 itibariyle bölgenin çoğunda alan hakimiyetini kaybetti ve bu bölgelerde gerilla taktiğine dayanan askeri operasyonlar gerçekleştirmeye başladı.

Tigray'da yaşanan bu çok şiddetli çatışma döneminde 300 binden fazla asker ve milisin karşı karşıya geldiği tahmin ediliyor.

Bu askeri yoğunluk ve halka karşı işlenen katliamlar nedeniyle Kasım 2020-Mayıs 2021 gibi kısa bir dönemde bu savaşta 50 binden fazla kişinin öldüğü, Tigray Savaşı'nın 2021'in en kanlı savaşı haline geldiği tahmin ediliyor.

Kaynak: Mepa News

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.