Etiyopya'da savaş yeniden alevlenebilir

Etiyopya'da savaş yeniden alevlenebilir

Ateşkes teklifi Tigraylılar tarafından kabul edilmeyen. Etiyopya federal yönetimi bölgenin merkezi Mekelle'ye yeni askeri operasyon tehdidinde bulundu.

Etiyopya'da merkezi yönetim Tigray bölgesine yeniden savaş açma tehdidinde bulundu.

Geçtiğimiz günlerde bölgenin merkezi Mekelle şehrinin yoğun çatışmalar sonucunda Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (THKC) tarafından merkezi yönetim ordusundan alınmasının ardından Etiyopya yönetimi tek taraflı ateşkes ilan ettiğini ilan etmiş etmişti.

"Yenilgiyi örtmek için ateşkes ilan edildi"

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi ise Etiyopya yönetiminin ateşkesi barış severliğinden değil, yenilgisini süslü sözlerle örtmek için ilan ettiğini iddia edip ateşkes ilanını reddetmişti. 

Etiyopya ordusunu Tigraylara soykırım uygulamakla suçlayan Tigray Halk Kurtuluş Cephesi, Etiyopya ordusuna tüm Tigray bölgesinden çekilmesi, bir daha Tigray bölgesini işgal etmeyeceğine dair taahhüt vermesi uyarısında bulundu. Aksi takdirde Etiyopya ordusunu tüm Tigray bölgesinden çıkarana dek savaşacaklarını ilan etti.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'nin bu beyanı üzerine bugün yaptığı açıklamada tek taraflı ilan ettiği ateşkesi iptal etme, Tigray'ın merkezi Mekelle'ye yeniden harekat düzenleme tehdidinde bulundu.

Bununla beraber Tigray'da yenilgi alan ve ağır zayiat veren Etiyopya ordusunun maneviyatı düştüğünden Mekelle'ye kapsamlı bir operasyonun daha zor bir hal aldığı belirtiliyor.

Tigray Savaşı (2020-)

Tigray Savaşı 4 Kasım 2020'de Etiyopya'nın kuzeyindeki Tigray bölgesinde "Tigray Halk Kurtuluş Cephesi" grubuyla Etiyopya merkezi ordusu arasında ilk çatışmaların patlak vermesiyle başladı.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, ilk günden itibaren bu çatışmaları 1991'den beri "şımarıklık yapan" Tigraylara bir ders verip "Tigray bölgesinde kaybolan devlet otoritesini yeniden sağlama fırsatı" olarak gördü. Sert mesajlar verdi ve Etiyopya ordusunu bölgeye karşı harekete geçirdi.

5 Kasım 2020'de Etiyopya ordusu yaklaşık 7,2 milyon nüfuslu Tigray bölgesine kapsamlı taarruza geçti ve şiddetli bir çatışma süreci başladı.

Etiyopya ordusu öncelikle 1991'den bu yana ülkenin etnik temeli federatif yapısının bir parçası olarak bölgeyi yöneten Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'nin kontrolünde bulunan Mekelle şehrine yöneldi.

Yaklaşık 330 bin nüfusa sahip olan Mekelle şehri 17-28 Kasım 2020'de süren kanlı çarpışmalarla Etiyopya ordusunca ele geçirildi.

etiyopyaetnikkck-001.jpg

Yüksek çözünürlük için tıklayın

Tigray bölgesine komşu olan Amharalar, tarihi düşmanlığın ve 1991-2019 döneminde Amharaların yönetimden dışlanmasında Tigrayların başat rol oynamasının etkisiyle hareket etti. Bu paralelde, bu savaşa merkezi yönetimden ayrı olarak farklı milis gruplara katılıp Tigray bölgesine saldırıya geçtiler.

Derg rejimine karşı mücadelede Tigray Halk Kurtuluş Cephesi ile müttefik olan Eritre Halk Kurtuluş Cephesi de 1998-2000 Etiyopya-Eritre Savaşı'yla başlayan Tigray-Eritreli düşmanlığının tesiriyle bu savaşta Etiyopya merkezi yönetimini destekledi, hatta Tigray bölgesine yönelik saldırılara Eritre ordu güçleri de katıldı.

Cibuti ve etkinliği çoğunlukla başkenti Mogadişu ile sınırlı kalan resmi Somali yönetimi de bu savaşta Etiyopya'ya desteklerini açıkladılar.

Tigrayların bu savaşta lojistik desteğinde kilit role sahip olabilecek Eritre'nin bu tavrı savaşın, savaşa teknik açıdan iyi hazırlanan genel bir seferberlik yapan Tigraylar aleyhine gelişmesinde en büyük sebep oldu.

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi Mayıs 2021 itibariyle bölgenin çoğunda alan hakimiyetini kaybetti ve bu bölgelerde gerilla taktiğine dayanan askeri operasyonlar gerçekleştirmeye başladı.

Tigray'da yaşanan bu çok şiddetli çatışma döneminde 300 binden fazla asker ve milisin karşı karşıya geldiği tahmin ediliyor.

Bu askeri yoğunluk ve halka karşı işlenen katliamlar nedeniyle Kasım 2020-Mayıs 2021 gibi kısa bir dönemde bu savaşta 50 binden fazla kişinin öldüğü, Tigray Savaşı'nın 2021'in en kanlı savaşı haline geldiği tahmin ediliyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.