BM Tigray raporunu açıkladı: "Durum felaket"

BM Tigray raporunu açıkladı: "Durum felaket"

Birleşmiş Milletler, savaşın sürdüğü Etiyopya'nın Tigray bölgesine ilişkin raporunu açıkladı ve son durumu "felaket" olarak tanımlayıp savaşın acilen durdurulması çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) savaşın sürdüğü Etiyopya'nın kuzeyindeki Tigray bölgesine dair raporunu açıkladı.

Rapora göre yaklaşık 7.1 milyon nüfuslu bölgede geçtiğimiz yıl Kasım ayından bu yana devam eden savaş nedeniyle yerel halktan on binlerce kişi hayatını kaybetti. 400 bin kişi ileri derecede kıtlık içerisinde gıda bulamazken 1.8 milyon kişi de orta derecede kıtlık içerisinde. Çocukların ise açlıktan öldüğü bildiriliyor. 

Mültecilerin sayısına dair net bir veri bulunmazken, rakamın yüz binlerce olduğu tahmin ediliyor.

İnsani yardıma ihtiyacı olduğu belirtilen kişi sayısı ise 5.2 milyon.

BM bu rakamlar üzerine Tigray'da çok ileri derecede bir insani felaket durumunun yaşandığını, savaşın derhal durması gerektiğini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Tigray Halk Kurtuluş Cephesi, Etiyopya ordusunu Tigray'ın merkezi Mekelle'den çıkarmayı başarmıştı.

Bunun üzerine Etiyopya başbakanı Abiy Ahmed tek taraflı ateşkes ilan ettiklerini ilan etmiş, fakat Tigray Halk Kurtuluş Cephesi tüm Etiyopya ordusunun Tigray bölgesinden çekilmesini istemiş, aksi takdirde kendilerinin Etiyopya ordusunu bölgeden çıkarana kadar savaşacaklarını açıklamıştı.

Tigray Savaşı (2020-)

Tigray Savaşı 4 Kasım 2020'de Etiyopya'nın kuzeyindeki Tigray bölgesinde "Tigray Halk Kurtuluş Cephesi" grubuyla Etiyopya merkezi ordusu arasında ilk çatışmaların patlak vermesiyle başladı.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, ilk günden itibaren bu çatışmaları 1991'den beri "şımarıklık yapan" Tigraylara bir ders verip "Tigray bölgesinde kaybolan devlet otoritesini yeniden sağlama fırsatı" olarak gördü. Sert mesajlar verdi ve Etiyopya ordusunu bölgeye karşı harekete geçirdi.

5 Kasım 2020'de Etiyopya ordusu yaklaşık 7,2 milyon nüfuslu Tigray bölgesine kapsamlı taarruza geçti ve şiddetli bir çatışma süreci başladı.

Etiyopya ordusu öncelikle 1991'den bu yana ülkenin etnik temeli federatif yapısının bir parçası olarak bölgeyi yöneten Tigray Halk Kurtuluş Cephesi'nin kontrolünde bulunan Mekelle şehrine yöneldi.

Yaklaşık 330 bin nüfusa sahip olan Mekelle şehri 17-28 Kasım 2020'de süren kanlı çarpışmalarla Etiyopya ordusunca ele geçirildi.

etiyopyaetnikkck-001.jpg

Yüksek çözünürlük için tıklayın

Tigray bölgesine komşu olan Amharalar, tarihi düşmanlığın ve 1991-2019 döneminde Amharaların yönetimden dışlanmasında Tigrayların başat rol oynamasının etkisiyle hareket etti. Bu paralelde, bu savaşa merkezi yönetimden ayrı olarak farklı milis gruplara katılıp Tigray bölgesine saldırıya geçtiler.

Derg rejimine karşı mücadelede Tigray Halk Kurtuluş Cephesi ile müttefik olan Eritre Halk Kurtuluş Cephesi de 1998-2000 Etiyopya-Eritre Savaşı'yla başlayan Tigray-Eritreli düşmanlığının tesiriyle bu savaşta Etiyopya merkezi yönetimini destekledi, hatta Tigray bölgesine yönelik saldırılara Eritre ordu güçleri de katıldı.

Cibuti ve etkinliği çoğunlukla başkenti Mogadişu ile sınırlı kalan resmi Somali yönetimi de bu savaşta Etiyopya'ya desteklerini açıkladılar.

Tigrayların bu savaşta lojistik desteğinde kilit role sahip olabilecek Eritre'nin bu tavrı savaşın, savaşa teknik açıdan iyi hazırlanan genel bir seferberlik yapan Tigraylar aleyhine gelişmesinde en büyük sebep oldu.

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi Mayıs 2021 itibariyle bölgenin çoğunda alan hakimiyetini kaybetti ve bu bölgelerde gerilla taktiğine dayanan askeri operasyonlar gerçekleştirmeye başladı.

Tigray'da yaşanan bu çok şiddetli çatışma döneminde 300 binden fazla asker ve milisin karşı karşıya geldiği tahmin ediliyor.

Bu askeri yoğunluk ve halka karşı işlenen katliamlar nedeniyle Kasım 2020-Mayıs 2021 gibi kısa bir dönemde bu savaşta 50 binden fazla kişinin öldüğü, Tigray Savaşı'nın 2021'in en kanlı savaşı haline geldiği tahmin ediliyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.