Etiyopya'da Tigray güçleri merkezi hükümete karşı ilerliyor

Etiyopya'da Tigray güçleri merkezi hükümete karşı ilerliyor

Çatışmaların yeniden başladığı Etiyopya'da Tigray Halk Kurtuluş Cephesi güçleri merkezi hükümete karşı ilerleyişini sürdürüyor.

Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (THKC) Etiyopya'nın kuzeyinde ilerliyor.

Bölge kaynaklarının aktardığı bilgilere göre Tigray güçleri, Amhara bölgesinde harekatlarına devam ediyor.

Bu kapsamda THKC, Amhara bölgesi içlerinde yaklaşık 50 kilometre ilerlemiş durumda. Bazı yerleşimlerin de THKC tarafından ele geçirildiği öne sürülüyor.

THKC Sözcüsü Getachew Reda, yaptığı açıklamada bir savunma savaşı verdiklerini, mevzilerini savunduklarını ve şimdi de bir karşı saldırıya başladıklarını dile getirdi. Reda, buna rağmen müzakerelere de açık olduklarını kaydetti.

Barış görüşmeleri girişimleri çıkmazda

Taraflar bir süredir barış müzakereleri yapma konusunda girişimlerde bulunmaktaydı.

Ancak hem Etiyopya hükümetinin hem de THKC'nin birbirlerinin taleplerini yerine getirmemeleri, müzakere girişimlerini çıkmaza sokmuştu.

Addis Abiba yönetimi, Tigray Halk Kurtuluş Cephesi ile bir süredir ön şartın bulunmadığı bir barış müzakeresi yapmak istiyor. Fakat hükümet, THKC'yi barış diyaloglarına duyarsız bir yaklaşım sergilemekle suçluyor.

Hükümetin, görüşmelerin Afrika Birliği liderliğinde düzenlenmesi teklifi de THKC tarafının karşı çıktığı maddeler arasında.

Öte yandan Tigray Halk Kurtuluş Cephesi, Tigray bölgesinde temel hizmetlerin yeniden sağlanmasını talep ediyor.

Kaynak: Mepa News

280.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.