Evdeki karantina sürecinde akıl sağlığını korumanın 7 yolu

Evdeki karantina sürecinde akıl sağlığını korumanın 7 yolu

Koronavirüs salgını sonrası evlerinde karantina hayatı yaşamak zorunda kalan miyarlarca insan fiziksel aktivitenin yanı sıra uzun süre kapalı bir ortamda kalma sebebiyle bazı zihinsel problemlerle de karşı karşıya kaldı.

Uzmanlar, gündelik hayatlarında aile ve arkadaşlarıyla görüşen, sosyalleşen, kültürel aktivitelere katılan bireylerin evde kaldıkları süre boyunca bazı sorunlar yaşamasının normal olduğunu belirterek, aşırı stres ve sinirlilik durumundan sakınmak için bazı tavsiyelerde bulunuyor.

Ulusal Basın Konferansı'nda konuşan Psikiastrist Profesör Doktor Mazda Adli'nin evde kalan ve bu sorunlarla yüzleşen insanlara 7 tavsiyesi var.

Prof. Adli evde kalmak zorunda olanların sık sık arkadaşlarını telefonla araması gerektiğinin ve zihnini olumlu şeylerle meşgul etmesinin de önemli olduğuna vurgu yapıyor.

1- Telefon ve internet üzerinden konuşma

Günlük hayatta hepimiz aile, akraba ve arkadaşlarımızla yüz yüze görüşür ve konuşuruz. Ancak karantina altında olanların en büyük sorunlarından biri de zaten bu. Neyse ki bu konuda teknoloji imdadımıza yetişiyor. Uzmanlar telefon ya da internet üzerinden görüntülü olarak sık sık sevdiğimiz kişileri aramamızı, bu sayede stresten kurtulacağımızı belirtiyor.

2-Haberleri izlemeyin, okumayın

Dr. Adli evde geçirilen günlerde dünyadaki kriz havasından etkilenmemek için televizyon ve internetteki olumsuz haberlerden uzak durmamızı tavsiye ediyor. Uzmanlar psikolojide buna "duyguların tahliyesi" diyor. Kötü haberlerden uzak durarak olumsuz duygulardan da kurtulmuş oluyoruz.

3- Kaostan ve kriz muhabbetinden kaçının

Bu süreç bitene kadar krizle alakalı muhabbetlerden uzak durun. Bu şekilde hareket ederseniz yaşadığınız kaos ortamından uzaklaşmış hissedecek ve evinizde yaşadığınız küçük sorunları daha iyi çözebileceksiniz.

4-Bu sürecin geçici olduğunu düşünün

Dr. Adli bu sürecin geçici olduğunu ve bunu sürekli olarak akılda tutmanın önemine vurgu yapıyor. Bunun yanında salgın sonrası normal hayatı düşünmenin de insan psikolojisine iyi geldiğini ve bireyleri rahatlattığını ifade ediyor.

5- Kurallara uyun, telefonla arkadaşınızı arayın

Size söylenilen kurallara sıkı sıkıya bağlı kalın. Bu sizi daha iyi hissettirecektir. Kendinizi kötü hissettiğiniz zaman bir arkadaşınızı telefonla arayın. Onun sesini duymak size iyi gelecektir. Sizin haricinizde milyonlarca insanın aynı konumda olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

6. Ümidi elden bırakmayın

Dr. Adli umudunuzu yitirmemenizi bu sayede zihinsel açıdan güçlü kalabileceğinizi ifade ediyor. Bununla ilgili başarı hikayelerini kitaplardan ya da internet üzerinden okuyarak ilham alabilirsiniz.

7. Yardım isteyin

Eğer oldukça kötü durumdaysanız ve artık dayanamıyorsanız telefonla yardım isteyin. Bazı hastane ve kliniklerin ayrıca devletlerin telefon üzerinden psikolojik destek hatları bulunuyor. Bunun yanında aile içi şiddete maruz kalıyorsanız yine telefonla ya da internet üzerinden belediyeden ya da polisten yardım alabilirsiniz. Eğer çocuğunuz varsa ve karantina sürecinden dest yanıyorsa, onlar için de bazı belediye, vakıf ve diğer kuruluşların destek hatlarına ulaşabilirsiniz.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.