1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Facebook reklamlarında KDV dönemi
Facebook reklamlarında KDV dönemi

Facebook reklamlarında KDV dönemi

Facebook reklamları 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle Türkiye’de resmen vergilendirilmeye başlandı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

1 Nisan 2019'dan itibaren Türkiye'de Facebook, Instagram, Messenger veya Marketplace üzerinden verilen reklamlardan yüzde 18'lik Katma Değer Vergisi (KDV) kesilmeye başlandı.

BloombergHT'nin haberine göre; vergi tutarının Facebook'a ödenen reklam bütçesinin üzerine eklendiği, bu tutarın reklamverenlerin cebinden çıkacağı belirtildi. Buna göre, uygulamada KDV tutarı Gelir İdaresi Başkanlığı'na (GİB) iletilmek üzere Facebook İrlanda'ya yapılıyor.

Facebook Türkiye'deki faaliyetlerini Facebook Ireland Ltd. üzerinden Türkiye'de yerleşik olmayan bir kurum olarak yürütüyor. 1 Nisan'da uygulanmaya başlanan yeni dönemle birlikte Facebook Ireland Ltd. de artık Türkiye'de KDV'ye tabi tutulmuş olacak.

2 milyona yakın küçük ve orta ölçekli işletme

Ocak 2019 verilerine göre Türkiye'nin Facebook'ta 43 milyon, Instagram'da 38 milyon kullanıcısı bulunuyor. Sosyal ağın 2018 yılının kasım ayı sonunda açıkladığı verilere göre ise Türkiye genelinde 2 milyona yakın küçük ve orta ölçekli işletmenin Facebook'ta sayfası bulunuyor. Bu resmi işletmelerin yanı sıra Facebook'ta sayfası olan herkes, platformda sunulan çeşitli formatlarda reklam verebiliyor.

Artık Türkiye’den Facebook ve bünyesindeki platformlara reklam vermek isteyenlerin tümü KDV ödeyecek. Reklamverenler için maliyetleri artıracak olan bu yeni gelişmenin, Facebook’taki reklamların hacmini nasıl etkileyeceği de merak konusu. Çünkü bundan önce milyonlarca hesap sahibi, Türkiye’de resmi bir şirket kurmadan da Facebook platformunda ticari reklamlar verebiliyordu. Ancak yeni dönemde, bu hesaplar da şirket olup, olmamalarına bakılmadan, KDV mükellefiyetine tabi olmuş olacak.

Facebook tarafından vergi kimlik numaraları istendi

Facebook bu kapsamda Türkiye'deki kullanıcılara yönelik olarak bildirimlerini de yaptı. Sosyal ağdan yapılan uyarıda, "Facebook, 1 Nisan 2019 itibarıyla Türkiye Katma Değer Vergisi almaya başlayacaktır. Doğru şekilde vergilendirildiğinizden emin olmak için KDV numaranızı (Vergi Kimlik Numarası) ekleyin ve kendiniz KDV beyanında bulunacağınızı onaylayın" dendi.

Örneğin, 100 TL olarak belirlenmiş bir faturalandırma düzeyine ulaştığınızda, Facebook tarafından sizden 100 TL ücret alındıysa, ücretin ara toplamı reklam maliyetleri için 100 TL olacak. Bunun üzerine yüzde 18 oranında KDV eklenecek ve böylece bu ücret için toplamda 118 TL ödeme yapılacak (100 TL + 18 TL = 118 TL). Bu yüzden KDV uygulaması nedeniyle Facebook reklamlarını kullananların faturalandırma düzeyindeki tutardan daha fazla ücret alınabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler