1. HABERLER

  2. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  3. Facebook ırkçı hesaplara savaş açtı
Facebook ırkçı hesaplara savaş açtı

Facebook ırkçı hesaplara savaş açtı

Facebook ırkçı ve nefret söylemlerine sahip tanınmış kişilerin hesaplarını kapatıyor

A+A-

Dünya genelinde yüz milyonlarca kişinin kullandığı sosyal ağ platformu Facebook, ırkçı söylemlere sahip olan veya nefret yayan bazı kişi ve kuruluşlara ait hesapları "tehlike arz ettikleri" gerekçesiyle kalıcı olarak kapattığını duyurdu.

Facebook'un yazılı açıklamasında, "Biz, ideolojileri fark etmeksizin şiddete ve nefrete yönelen veya teşvik eden birey ve kuruluşları tehlike arz ettiği için her zaman yasaklamaktayız. Potansiyel ihlalcilerin değerlendirilme süreci oldukça geniştir ve bugün bu hesapları kaldırma kararımızı almamızı sağlayan şey budur." ifadeleri kullanıldı.

Şirket kararı sadece Facebook'ta değil Instagram'da da uygulayacaklarını belirtti.

Hesabı kapatılanlara mühlet

Facebook hesabını kapatacağa kişilere önceden bilgi vererek, takipçilerini farklı bir platforma yönlendirmeleri için mühlet verdi.

Söz konusu hesapların takipçileri alınan karar eleştirirken, insan hakları örgütleri ve aktivistler uzun süredir bekledikleri adımı memnuniyetle karşıladı.

Hesabı kapatılanlar arasında komplo teorileri ve yalan haberleriyle bilinen Infowars sitesinin kurucusu Alex Jones, aşırı sağcı Milo Yiannopoulos ve Laura Loomer'ın yanı sıra 'İslam Milleti' adlı antisemit siyahi hareketin lideri Louis Farrakhan gibi tanınmış kişiler bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler