Fahrettin Koca: ABD Sağlık Bakanı 'nasıl yaptınız' diye sordu

Fahrettin Koca: ABD Sağlık Bakanı 'nasıl yaptınız' diye sordu

Türkiye’nin göstermiş olduğu performanstan etkilendiğini belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ABD Sağlık Bakanı'nın Türkiye'den tedavi protokollerini istediğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile yaptıkları ve iki saat süren yeni tip koronavirüs (Covid-19) toplantısında Türkiye’nin salgına karşı aldığı önlemleri ve tedavi uygulamalarını anlattı.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’ın Koca’nın toplantı ile söylediklerini köşesine taşıdı. Koca, toplantıda 12 dakikalık bir sunum yaptıklarını belirterek, “Toplantıdan sonra ben sosyal medyada Türkçe, 'Başarılarımızı anlattık, Türkiye’nin sunumu ilgi gördü' diye yazdım. Dünya Sağlık Örgütü Başkanı, bu mesajı takipçileriyle paylaşarak söylediğimize onay vermiş oldu” dedi.

Hakan, Sağlık Bakanı Koca’nın anlattıklarını şöyle yazdı:

- Şu üç şeyden etkilendiler: Bu kadar vakaya rağmen hastane yükümüzün bu kadar az olması... Bundan etkilendiler. Zatürreye dönüşme oranının yüzde 64’ten yüzde 12’ye düşmesi... Bundan etkilendiler. Yoğun bakıma geçiş sayısının ve yoğun bakımda kalış süresinin azalması... Bundan da etkilendiler.

- Tedavi başarısı: Mücadeledeki tedavi başarımızı anlattık. Erken dönemde bazı ilaçları stoklamamızı, bazı ilaçları Çin’den getirmemizi... Bir tedavi protokolüyle tüm Türkiye’de aynı tedaviyi uygulamaya soktuğumuzu... Bu tedavi protokolünü sahadaki gözlemlerimize dayalı olarak yenilememizi... Bunları anlattık.

Önlemler: Vatandaşa yönelik olarak aldığımız önlemler... Bu da sunumun önemli bir parçasını oluşturdu. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı uygulamasını erken dönemde başlattığımızı, bunun da ölüm oranlarının düşmesinde çok önemli bir unsur olduğunu söyledik.

Filyasyon: Bu yöntemi uygulayan tek ülkeyiz. Noktasal hedeflere yöneliyoruz, pozitif olanı tespit edip izole ediyoruz, gerekirse tedaviye başlıyoruz. Bir dedektif gibi iz sürüyoruz. Temaslıları buluyoruz, temaslıların temaslılarını buluyoruz. Biz bu yöntem sayesinde İstanbul’da salgını gerilettik. İstanbul ne Vuhan’a benzer ne New York’a... İstanbul’da salgını kontrol almanın tek yolu buydu.

ABD Sağlık Bakanı: Dünya Sağlık Örgütü toplantısının yapıldığı gün ABD Sağlık Bakanı Alex Azar ile de görüştüm. Ben daha anlatmadan, “Nasıl yaptınız?” diye sordu. Ben de anlattım. Özellikle tedavi yöntemlerimizle ilgili olarak, “Sizin erken dönemde belirlediğiniz yöntemlerin geçerli olduğunu, biz yeni yeni görmeye başladık” dedi ve bizden tedavi protokollerini istedi.

twtcanli.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.