1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. FBI Sudan Başbakanı Hamduk'a suikast girişiminin soruşturmasına katılıyor
FBI Sudan Başbakanı Hamduk'a suikast girişiminin soruşturmasına katılıyor

FBI Sudan Başbakanı Hamduk'a suikast girişiminin soruşturmasına katılıyor

FBI'dan bir ekip, Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk’a yönelik suikast girişimiyle ilgili Sudan’ın başkenti Hartum’a geldi.

A+A-

ABD Federal Soruşturma Bürosu’ndan (FBI) bir ekip, Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk’a yönelik başarısız bir suikast girişimiyle ilgili yerel tahkikat ekiplerinin yürüttükleri soruşturmaya yardım etmek için Sudan’ın başkenti Hartum’a geldi. Hükümet tarafından yapılan açıklamada, başbakanın konvoyuna yapılan bombalı saldırı girişimine karışan yabancıların bulunduğu resmen duyuruldu.

Hükümet adına açıklamada bulunan Enformasyon Bakanı, geçtiğimiz Pazartesi, Sudan Başbakanı Hamduk’un konvoyunu hedef alan patlayıcı bir cihazla saldırı girişimini araştıran yerel soruşturma ekibine katılmak için ABD’li uzmanlardan oluşan bir soruşturma ekibinin dün (Çarşamba) sabah Hartum’a ulaştığını bildirdi.

Sudan Enformasyon Bakanı Faysal Muhammed Salih, uzmanlıkları ve kullandıkları modern tekniklere olan ihtiyaç nedeniyle FBI ekibinin çağrıldığını belirterek,  “Bu tür (araç bombalama, patlatma ve benzeri) kazalarda bizim bir tecrübemiz yok.” ifadelerini kullandı. Salih, uluslararası sözleşmelere göre terörizmle mücadele konusunda ülkelerin bu tür suçlarla mücadele etmek ve gizli yönlerini açığa çıkarmak için farklı tecrübelerden faydalanmakla yükümlü olduğuna işaret etti. Salih’in açıklamasına göre, suikast girişimini araştırmak için kendileriyle birlikte çalışmalara başlamak üzere FBI ekibinin yerel tahkikat ekiplerine katılması bekleniyor.

Salih yaptığı açıklamada, Başbakanın konvoyunu hedef alan başarısız suikast girişiminde içlerinde yabancıların bulunduğu bazı şüphelilerin tutuklandığını resmen açıklayarak, “Bakanlar kurulunun ertelenen toplantısında İçişleri Bakanı Tarifi İdris’ten güvenlik raporu aldı. Ayrıca İstihbarat Genel Müdürü Cemal Abdulmecid kovuşturma ve soruşturmaların devam ettiğini, tutuklanan şüpheliler arasında yabancıların da bulunduğunu” belirtti.

Yaptığı açıklamada Salih, Başbakan, önemli kişiler ve stratejik pozisyonların güvenliğini sağlama için yeni güvenlik tedbirlerinin alınacağını, bunun yanı sıra ülkenin, önde gelen kişilerin kamusal özgürlüklerine ve vatandaşlar için garanti edilen haklarına halel getirmeksizin, anayasaya ve uluslararası insan hakları maddelerine göre güvenlik tedbirlerin artırılacağını, yeni emniyet ve asayiş kurallarının uygulanacağını ifade etti.

Hükümet sözcüsüne göre, Başbakan Abdullah Hamduk, geçtiğimiz Şubat ayının 14’ünde ülkede görülen barışçıl protestolara yönelik olarak polis müdahalesindeki istismarı soruşturmak için Başsavcı tarafından görevlendirilen komitesinin raporunu gözden geçirdi.

Hükümete taleplerini iletmek isteyen göstericilerin düzenledikleri barışçıl gösteri, polis tarafından kullanılan göz yaşartıcı gaz, ve coplarla dağıtılmaya çalışılmış, arbede sırasında yaklaşık 53 gösterici yaralanmıştı. Başbakan, olayları soruşturmak üzere Başsavcı başkanlığında bir soruşturma komitesinin kurulmasına karar verdi.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler