Filistinli gruplar: Kudüs'ün Yahudileştirilmesine izin vermeyeceğiz

Filistinli gruplar: Kudüs'ün Yahudileştirilmesine izin vermeyeceğiz

Açıklamada, bölgedeki gelişmelerin anlık olarak takip edildiği ve İsrail’in iç kriz ve problemlerinin Filistin kentlerine taşınmasına izin verilmeyeceği ifade edildi.

Filistinli silahlı gruplarının oluşturduğu Ortak Operasyon Odası, Yahudi yerleşimcilerin Mescidi Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi’nde düzenlemeyi planladığı eylemlere atıfta bulunarak, İsrail'in 11 Mayıs öncesine dönmesi durumunda son sözü kendilerinin söyleyeceğini vurguladı.

Açıklamada, bölgedeki gelişmelerin anlık olarak takip edildiği ve İsrail’in iç kriz ve problemlerinin Filistin kentlerine taşınmasına izin verilmeyeceği ifade edildi.

'Filistin halkının son İsrail saldırıları karşısında yeni bir destan yazdığı' ifade edilen açıklamada, 'Filistin davasını tasfiye etmeyi hedefleyen her türlü siyonist planı bozguna uğratmaya' devam edecekleri belirtildi.

'Kudüs'ün Yahudileştirilmesine izin vermeyeceğiz'

Filistinli direnişçileri, İsrail güçleri ile Yahudi yerleşimcilerin gayrimeşru girişimlerine karşı koymaya çağıran Ortak Operasyon Odası, yerleşim faaliyetlerinin genişletilmesine ve Kudüs’ün Yahudileştirilmesine asla izin verilmeyeceğine vurgu yaptı.

Öte yandan Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nden yapılan yazılı açıklamada, çok sayıda fanatik Yahudi yerleşimcinin, İslam aleminin en kıymetli mekanlarının başında gelen Mescidi Aksa'nın güneybatısındaki el-Meğaribe Kapısı'ndan Harem-i Şerif'e baskın düzenlediğini ve burada kışkırtıcı davranışlar sergilediklerini bildirdi.

Filistinlilerin ibadet özgürlüğünü hiçe sayan, İsrail güçlerinin koruması altında gerçekleştirilen bu tür baskınlar, bölgede gerginliğin tırmanmasına yol açıyor.

Diğer taraftan Yediot Aharonot gazetesinde yer alan habere göre, İsrail makamları, önümüzdeki perşembe günü işgal altındaki Kudüs kentinde yapılması planlanan Bayrak Yürüyüşü'nü iptal etti.

Siyonist emellere hizmetkarlık eden söz konusu gazete, İsrail polisinin, Bayrak Yürüyüşü'nün organizatörlerini yürüyüşün iptal edildiği konusunda bilgilendirdiğine dikkat çekti.

Filistinli gruplar, 5 Haziran’da yaptıkları ortak açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Bab el-Amud (Şam) Kapısı'ndan geçecek "Bayrak Yürüyüşü" düzenlememesi konusunda İsrail'e uyarıda bulunarak, saldırıları ve hak ihlallerinin durdurulmaması halinde direniş eylemlerinin sürdürüleceğine vurgu yaptı.

Diğer taraftan aşırılık yanlısı Yahudi örgütleri, perşembe günü Doğu Kudüs'te yeniden düzenlemeyi planladıkları Bayrak Yürüyüşü'ne katılım çağrısı yapıyor.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

twtbanner-001.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.