1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Finlandiya'dan NATO açıklaması: Türkiye'nin harekete geçmesi gerekiyor
Finlandiya'dan NATO açıklaması: Türkiye'nin harekete geçmesi gerekiyor

Finlandiya'dan NATO açıklaması: Türkiye'nin harekete geçmesi gerekiyor

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, ülkesinin NATO üyeliği hakkında olumlu mesaj aldıkları Türkiye'nin,harekete geçmesini beklediklerini söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Fotoğraf: Twitter/@Ulkoministerio

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Brüksel'de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'na girerken, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle ilgili sorulan soruyu yanıtlayan Haavisto, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'ın, bugün Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlatarak, "Eminim ki ABD'nin mesajı şu: İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği ne kadar çabuk olursa o kadar iyi olacaktır." ifadesini kullandı.

Haavisto, 30 NATO ülkesinden Türkiye ve Macaristan'ın katılım protokollerini henüz onaylamadığını anımsatarak, bu iki ülkenin de en kısa sürede onay vereceğini ümit ettiklerini, kendi üzerlerine düşeni yaptıklarını ve kararın NATO ülkelerine ait olduğunu ifade etti:

"Türkiye'den, geçen yaz üçlü muhtırada üzerinde mutabık kaldığımız konuları Finlandiya olarak yerine getirdiğimiz mesajını aldık. Tabii bu olumlu bir mesaj, ancak yine de Türkiye'nin harekete geçmesi gerekiyor."

whtspp.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler