Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarının komutanları YAŞ'ta emekli edildi

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarının komutanları YAŞ'ta emekli edildi

1 Ağustos'ta gerçekleşen YAŞ'ta 47 general ve amiral emekliye ayrıldı.

Normal bekleme süresini tamamlamadan kadrosuzluk nedeniyle emekli edilen 21 Kara Kuvvetleri Komutanlığı mensubu arasında 2016 ve 2018'de Suriye kuzeyine düzenlenen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları'nda görev alan komutanlar da var.

Bu harekatları komuta eden eski 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel, bu yılın başında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı'na atanmıştı.  Dün yapılan Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) İsmail Metin Temel'in durumuyla ilgili bir değişiklik olmadı.

Suriye'ye giden komandoların komutanı emekli

Temel'in karargaha çekildiği kararnameyle 3. Ordu Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı'na atanan Tuğgeneral Mustafa Barut ise dünkü YAŞ'ta emekli edildi.

Barut, Suriye'ye gerçekleştirilen harekatlar sırasında bu harekatlara aktif katılan 4. Komando Tugayı'nın komutanıydı. Emekli edilen isimler arasında yer alan Tümgeneral Hançeri Sayat da Fırat Kalkanı Harekatı sırasında karargah harekat planlama faaliyetleri yürüttü.  Emekliye ayrılan diğer bir tümgeneral olan Erdal Şener ise Fırat Kalkanı sırasında Müşterek Özel Görev Komutanı olarak uluslararası askeri koalisyonla koordinasyonu sağladı.

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.