1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Fransa, Almanya ve İngiltere'den İran'a ültimatom
Fransa, Almanya ve İngiltere'den İran'a ültimatom

Fransa, Almanya ve İngiltere'den İran'a ültimatom

Fransa, Almanya ve İngiltere, İran'a nükleer anlaşma maddelerine uymaması durumunda bunun sonuçlarının olacağını belirtti.

A+A-

Fransa, Almanya ve İngiltere, İran'a diplomatik uyarı göndererek nükleer anlaşma maddelerine uymaması durumunda bunun sonuçlarının olacağını bildirdi. Resmi uyarıda anlaşma maddelerinden geri adım atılmaması istendi.

Pazartesi günü üç Avrupalı diplomattan alınan bilgiye göre, üç ülkenin İran'ı 2015 yılında yapılan nükleer anlaşma koşullarını ihlal etmesi durumunda ciddi sonuçlarla karşılaşacağı yönünde uyardığı öğrenildi.

İran, Avrupa ülkelerinin kendisini ABD'nin yaptırımlarına karşı korumaması durumunda uranyum zenginleştirme çalışmalarını anlaşmada belirtilen maddenin üzerine çıkarmak için hazır olduğunu söylemiş, anlaşma kurallarına 8 Temmuz'a kadar sadık kalacağını belirtmişti.

Gönderilen uyarıda, İran'ın karşılaşabileceği "sonuçlar" ile ilgili detay verilmezken, nükleer anlaşmaya uyulmasının önemi vurgulandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya ile İran arasında 2015 yılında varılan nükleer anlaşma İran'ın nükleer çalışmalarını sınırlandırıyordu. Üç yıl süren müzakerelerin ardından varılan anlaşma ile ABD, İran'a yönelik yaptırımlarını kaldırmıştı. ABD Başkanı Donald Trump, geçen yıl, ABD'nin anlaşmadan çekilmesine ve yeniden İran'a yönelik yaptırımlara başlanmasına karar vermişti.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler