1. HABERLER

  2. DOĞU TÜRKİSTAN

  3. Fransa Çin'in Uygur Türklerine yönelik soykırımını tanıyabilir
Fransa Çin'in Uygur Türklerine yönelik soykırımını tanıyabilir

Fransa Çin'in Uygur Türklerine yönelik soykırımını tanıyabilir

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Fransa’nın Uygur Türklerine yönelik soykırım işlediğini kabul etmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, önceki gün Franceinfo isimli medya servisinde Doğu Türkistan’da Çin’in işlediği insan hakları hakkında bir konuşma gerçekleştirdi. Bakan Le Drian, Uygur Türklerine soykırım meselesi üzerine konuştu. Fransa’nın Çin’in işlediği insan hakları ihlallerini soykırım olarak tanımaya hazır olduğunu açıkladı.

Fransa, Çin'in Uygur Türklerine soykırım işlediğini kabul edebilir

Le Drian, “(Soykırım) Bu terim sorgulanmayı hak ediyor ve bu yargının görevidir. Çinli yetkililerin Uygur Müslüman azınlığına karşı baskı uygulamakla suçlandığı biliniyor. Sincan’da bir soykırım işlenip işlenmediğini bilmek için tartışmaya ve düşünmeye hazırız” ifadelerini kullandı. Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, daha önce de Doğu Türkistan’a Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Heyeti’nin gitmesi için çağrıda bulunmuştu.

ABD ve Kanada’nın ardından Hollanda Parlamentosu, 25 Şubat 2021 tarihinde Çin’in Doğu Türkistan’da soykırım işlediğini kabul etmek için harekete geçti. Hollanda Temsilciler Meclisi Üyesi Sjoerd Wiemer Sjoerdsma, Çin’in Doğu Türkistan’da işlediği insan hakları ihlallerini Hollanda Parlamentosu’nun gündemine taşıdı. Ayrıca, ABD ve birçok AB ülkesi Çinli yetkililere yaptırım uygulama kararı aldı.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler