Fransa, Lübnan'ın 'Hristiyan ordusuna' bağış topluyor

Fransa, Lübnan'ın 'Hristiyan ordusuna' bağış topluyor

Fransa, Hristiyanların ordu yönetimindeki etkinliği nedeniyle "Hristiyan ordusu" olarak da görülen Lübnan ordusuna Avrupalı komşularından bağış arıyor.

Fransa, Lübnan'daki ekonomik kriz nedeniyle bu ülkedeki ordu kurumunun çöküşünü engellemek için Avrupa ülkelerini Lübnan ordusuna mali destek sağlamaya çağırdı.

Lübnan ordusunun yüzlerce milyon dolara ihtiyacı olduğunu savunan Fransız kaynaklar, bunu sadece kendilerinin yapamayacağını, Batılı devletler arasında ortak bir bağış kampanyası düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Lübnan ordusuna olan desteği, Fransa'nın eski sömürgesi Lübnan'a hiç kaybetmediği ilgisinden ve bu ülkenin ordusunun yönetiminde Lübnanlı Hristiyanların ağırlıkta olmasından kaynaklanıyor.

Fransa'nın sömürgecilik döneminde kurduğu düzen halen geçerli olduğundan Lübnan'da cumhurbaşkanı Marunilerden (Katolik Lübnanlı Arap), başbakan Sünnilerden, meclis başkanı Şiilerden seçiliyor.

Lübnan ordusunda üst kademelerde Marunilerin ağırlığı bulunuyor. Maruni olması şart koşulan cumhurbaşkanı da genellikle emekli olan genelkurmay başkanlarından seçiliyor.

Bu sebeple Fransa, bu ülkenin ordusunu "Hristiyan bir ordu" olarak görüyor ve bölgede "İslamcılarla mücadelesinde" önemli bir vekil güç olarak kabul ediyor.

Lübnan 2019'dan bu yana büyük bir ekonomik krizle çalkalanıyor. Krizin başından beri Lübnan lirası dolar karşısında %90 değer kaybetti. Ayrıca kriz nedeniyle ülke ordusunun ödenekten yoksun ve yatırımsız kaldığı belirtiliyor.

Ordunun Maruni komutanlarından Josef Avn, Fransa'da yaptığı açıklamada personelin maaşlarının enflasyon karşısında eridiğini, bu sebeple askerlikten istifaların arttığını belirterek orduya teknik yardımın ötesinde maaş yardımı talebinde de bulunmuştu.

Batılı ülkelerin Körfez rejimlerine de Lübnan Ordusu'na bağış yapmaları talebinde bulunacağı belirtiliyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum