1. HABERLER

  2. BATI AFRİKA

  3. Fransa Mali'de 100'e yakın sivilin öldüğü düğünü Amerikan bombalarıyla vurmuş
Fransa Mali'de 100'e yakın sivilin öldüğü düğünü Amerikan bombalarıyla vurmuş

Fransa Mali'de 100'e yakın sivilin öldüğü düğünü Amerikan bombalarıyla vurmuş

Fransa'nın 2021 yılı başında Mali'de bir düğünü hedef aldığı saldırıda ABD yapımı bombaları kullandığı ortaya çıktı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Fransa'nın 2021 yılı başında Mali'de bir düğünü hedef aldığı saldırıda ABD yapımı bombaları kullandığı ortaya çıktı.

Bellingcat'te yayınlanan araştırmaya göre, Fransa'nın 3 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirdiği saldırıda, ABD'li Raytheon firmasınca üretilen lazer güdümlü GBU-12 Paveway II bombası kullanıldı.

Daha önce Suudi Arabistan'ın da Yemen'de gerçekleştirdiği sivil katliamlarında söz konusu bombayı kullandığı belirtiliyordu.

Yaklaşık 230 kilo ağırlığındaki bomba, lazer güdümüyle hassas hedef alma özelliğine sahip olmasıyla biliniyor. Bu özelliği de, sivillere yönelik bu saldırıların hedef gözetilerek düzenlendiği sonucunu ortaya çıkarıyor.

Öte yandan, saldırıda gözlem amacıyla ABD yapımı MQ-9 Reaper drone'larının da kullandılığı ifade edildi.

Ne olmuştu?

3 Ocak 2021 tarihinde Fransa, Mali'nin orta kesiminde bulunan Mopti bölgesine bağlı Douentza yerleşimi yakınında yer alan Bounti köyünde bir düğünü vurdu.

Düğünde çok sayıda sivil hayatını kaybetti. Bölge kaynakları, öldürülen sivillerin sayısının 100'e ulaştığını ifade etti.

Bölgede en az 100 sivilin katledildiğine dair raporların yayılmasının ardından Fransız ordu kaynakları AFP'ye açıklamada bulundu.

AFP'nin aktardığı bilgilere göre Fransız ordusu, bölgeyi uzun süre gözlem altına aldıktan sonra hava saldırısı düzenlendiğini ve cihat yanlılarının öldürüldüğünü iddia etti.

Fransız ordusunun iddiası ise bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı. Bölge halkı da vurulan noktanın sivillerin bulunduğu bir düğün olduğunu kaydetti.

Saldırı, Müslüman Fulanileri hedef aldı.

Bounti köyünün konumu:

"Fransa sivillerden intikam alıyor"

Saldırının, ülkede Fransız güçlerine yönelik saldırıların arttığı bir döneme denk gelmesi dikkat çekti.

Mali'nin orta kesimindeki Mopti bölgesinde 28 Aralık 2020, doğu kesimindeki Menaka bölgesinde 2 Ocak 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen saldırılarda 5 Fransız askeri ölmüş, biri yaralanmıştı. Saldırıları El Kaide'nin bölgedeki yapılanması Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin (CNİM) üstlenmişti.

Bölge kaynakları, Fransa'nın yaşadığı askeri kayıpların ardından sivilleri keyfi olarak hedef aldığını ve intikam amacı güttüğünü öne sürdü.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler