Fransa Suriye'deki özel birliklerini korumak için önlem alacak

Fransa Suriye'deki özel birliklerini korumak için önlem alacak

Fransa, Türkiye’nin başlattığı askeri operasyonun ardından bölgede görevli askeri ve sivil vatandaşlarının güvenliğinin garanti alına alınması için önlemler alacağını duyurdu.

Fransa Ulusal Savunma Konseyi, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’ın başkanlığında Elysee Sarayı’nda pazar akşamı geç saatlerde toplandı. Bu toplantının ardından yapılan açıklamada, “Fransa gelecek saatler içinde Suriye’nin kuzeydoğusundaki askeri ve sivil personelin güvenliğinin garanti altına alınması için tedbirler alacaktır” denildi.

Bu açıklama, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’nın kuzeydoğusundan ilave bin asker daha çekeceğini duyurmasının ardından geldi.

Fransız özel harekat birlikleri bölgede

Fransız basını, yüzlerce Fransız özel harekat askerinin YPG'lilerle yakın işbirliği içinde bölgede olduğu bildirdi. Bölgede ayrıca, insani yardım derneklerine çalışan Fransız vatandaşlarının da olduğu biliniyor.

Bu arada basına konuşan Fransız yetkililere göre ABD’nin bölgeden askerini çekmesi, yine bölgedeki Fransız komandolarının da buradan ayrılmasını zorladı. Fransız özel birliklerinin, ABD askerlerinin lojistik desteğinden faydalandığı biliniyor.

Elysee Sarayı’ndaki toplantının ardından yapılan açıklamada, Fransa’nın Türkiye’nin operasyonu kınadığı ve yine bu operasyonun sonlanması için gerekli diplomatik girişimleri hızlandıracağı bildirildi.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.