Fransa: Türkiye'nin operasyonuna karşı YPG korunmalı

Fransa: Türkiye'nin operasyonuna karşı YPG korunmalı

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, Türkiye'nin Suriye'ye düzenlemeyi planladığı askeri harekata karşı 'YPG'nin korunması gerektiğini' söyledi.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde olası bir askeri harekatı öncesi Fransa, IŞİD ve YPG hakkındaki endişelerini dile getirdi. "YPG'nin korunması gerektiğini" bir kez daha söyleyen Fransa Başbakanı Edouard Philippe, "Kürt savaşçılar üzerinde bulunan Türk taarruz tehdidinin çok ağır bilinmezlikleri" ortaya çıkarabileceğinden endişe duyduğunu dile getirdi.

Millet Meclisi'nde konuşan başbakan, "IŞİD'e karşı mücadele bu terörist grubun coğrafi anlamda varlığının ortadan kaldırılması ile sonlanmadı. Bu mücadele Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) yanında devam ediyor." dedi.

Philippe'ten Trump'a eleştiri: "Uyumlu ve tutarlı şekilde konuşulmalı"

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'nin 'sınırı aşması durumunda ekonomisini tamamen mahvedeceği' yönündeki tehdidini de eleştiren Philippe, "Özellikle Amerikalı dostlarımız gibi bazı aktörlerin tereddütlü tepkiler vermeleri yerine Fransız hükümeti durum hakkında uyumlu ve tutarlı şekilde konuşmayı tercih ediyor." dedi.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna operasyon planladığını açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşen Trump, Suriye'den çekileceklerini ve bölgedeki tutuklu IŞİD savaşçılarıyla Türkiye, Avrupa, Rusya ve YPG'nin ilgilenmesi gerektiğini belirtmişti.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.