Fransa'da aşırı sağcı liderden İslam karşıtı seçim propagandası

Fransa'da aşırı sağcı liderden İslam karşıtı seçim propagandası

Fransa'da aşırı sağcı Le Pen seçimler için İslamofobik ögeler içeren propaganda içerikleri kullanıyor.

Fransa'da aşırı sağcı Marine Le Pen'in partisi Ulusal Cephe (Front National) 16 Mayıs'ta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine Kuran ve başörtüsü mesajlarıyla hazırlanıyor.

İslam ve mülteci karşıtı görüşleriyle eleştirilen Le Pen, hazırladığı seçim broşüründe 'Fransız kadınlarının özgür' olduğunu söyleyerek, başörtüsü takanlara eleştiriler yöneltiyor. Broşürdeki yazıların arka planında Kuran'dan fotoğraflar dikkat çekiyor.

Ana fotoğrafa "Fransız kadınları özgürlüğüyle gurur duyuyor" yazarken, hemen altında "Gelecekte de Fransız kadınları ne giyeceğine kendileri mi karar verecek?" sorusu soruluyor.

Sandığın 'bir medeniyet seçimi' olduğu belirtilen metinde, "Avrupa Parlamentosu seçimlerinde kararınız sizin, kızlarınızın ve kız torunlarınızın özgürlüğü olacak. Oyunuzun arkasında bir medeniyet seçimi olacak." ifadeleri yer aldı.

Aşırı milliyetçi siyasetçinin seçim broşüründe, başörtüsü takıp yüzünü eliyle kapatan bir kadın fotoğrafının üzerine, "7 yaşındaki kızları kapanmaya zorlamak normal mi?" şeklinde soruluyor.

Fransa'daki plaj ve havuzlardaki haşema tartışmasına gönderme yapılarak, "Bazı belediyeler havuzlara kadın ve erkeklerin ayrı girmesi uygulamasına başladı, Yarın kadının mayosuyla aynı sahilde görünmesini mi yasaklayacağız?" deniliyor.

Kadınların kıyafet seçimi üzerinde baskı olduğunu iddia eden yazıda, "2019 yılında Fransa'da İslamcıların baskısı altında, bazı bölgelerde ve liselerde genç kızların etek giymeye zorlanmasını ve kapanmaya mecbur bırakılmasını kabul edecek miyiz? diye soruluyor.

Broşürde ayrıca, Müslüman kadın hastaların erkek doktor yerine kadınları tercih etmesi; kadın ve erkeklerin el sıkışmasında seçici olmaları gibi konulara da göndermeler yapılıyor.

Le Pen'in imzasının bulunduğu broşürde "Kadın haklarına sessiz saldırı konusunda endişeliyim." diyen aşırı sağcı siyasetçi kadınlardan gelecek önerileri dinlemek için email adresi paylaşıyor.

Broşürün sonunda "Fransız kadınları özgürlüğünüz için oy verin" ifadesi yer alıyor.

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.