Fransız hükümetinde 'başörtüsü' çatlağı

Fransız hükümetinde 'başörtüsü' çatlağı

Başörtüsü polemiği iktidar partisi Yürüyen Cumhuriyet'te (LREM) tartışmalara yol açtı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gazetecilere verdiği mülakatta başörtüsü ile ilgili soruları yanıtladı. Macron kamusal alanda başörtüsü örtülüp örtülmemesine karışmanın cumhurbaşkanının işi olmadığını söyledi.

Fransız Cumhurbaşkanı, "Kamusal alanda başörtüsü örtülmesi benim işim değil. Laiklik budur. Kamu hizmeti alanında, okulda çocuklarımızı eğitirken, başörtüsü takılması benim işim. Laiklik budur." ifadelerini kullandı.

Buna karşılık Macron, "bazı kişiler tarafından, bazı durumlarda" başörtüsü takılmasının Fransa toplumunda bölücülük anlamına gelen gruplaşmaların aracı olarak kullanıldığını belirtti. Macron, "Benim siyasileşen bir istekle sorunum var." dedi.

Geçen hafta Fransa'da Bourgogne Franche-Comté Bölgesel Konseyi'nin genel kurul toplantısını okul gezisindeki çocuğu ile birlikte izlemeye gelen başörtülü bir kadın aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin bölge başkanı Julien Odoul'un tepkisini çekmişti. Odoul'un başörtülü annenin meclisi terk etmesini isteyen görüntüleri Fransa'da tartışmalara yol açtı.

İktidarda başörtüsü çatlağı: İki bakandan farklı açıklamalar

Başörtüsü polemiği iktidar partisi Yürüyen Cumhuriyet'te de (LREM) tartışmalara yol açtı. Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, "Başörtüsü toplumumuzda arzu edilmiyor." dedi. Blanquer "Okul gezilerine gelen annelerin başörtüsü takmamalarını tercih ederiz." ifadelerini kullandı.

Hükümet sözcüsü ve Bakan olan Sibeth Ndiaye ise Blanquer ile aynı fikirde olmadığını söyleyip okul gezilerine başörtülü annelerin gelmesini olumlu bulduğunu belirtti. Ndiaye, bu şekilde aynı dünyalardan olmayan kişilerin bir birleriyle karşılaştığını ve bunun "entegrasyon için önemli" olduğunu dile getirdi.

Fransız aşırı sağ partisi Ulusal Birlik'in lideri Marien le Pen ise yeni bir yasa ile başörtüsü takmanın Fransa'da kamusal alanda da yasaklanmasını istiyor.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.