1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Gazze: Hamas, Süleymani posterlerini indirenleri gözaltına aldı
Gazze: Hamas, Süleymani posterlerini indirenleri gözaltına aldı

Gazze: Hamas, Süleymani posterlerini indirenleri gözaltına aldı

Gazze'deki yönetimi elinde bulunduran Hamas, Kasım Süleymani posterlerini indiren kişilere yönelik operasyon gerçekleştirdi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Gazze'deki yönetimi elinde bulunduran Hamas, Kasım Süleymani posterlerini indiren kişilere yönelik operasyon gerçekleştirdi.

Kısa bir süre önce Gazze'deki birçok reklam panosuna İranlı General Kasım Süleymani'nin dev posterleri asılmış, sosyal medyada geniş bir kesim posterlerin asılmasına tepki göstermişti.

2007'den bu yana 'İslami Direniş Hareketi' Hamas'ın kontrolü altında bulunan Gazze'de İran'ın ülke dışındaki operasyonlarını koordine eden Kasım Süleymani'nin posterlerinin asılması tepkilere neden olmuştu.

Gazze sokaklarına asılan posterlerde Süleymani'nin fotoğrafının yanında ise Hamas lideri Heniye'nin Süleymani için söylediği 'Kudüs Şehiti' ifadeleri de yer alıyordu.

"Posterleri indirenlere Hamas'tan gözaltı"

Gazze'deki birçok reklam panosundan Süleymani'nin posterlerini indiren, bölgede Sünni bir din adamı olarak tanınan Mecdi el Magribi, Hamas tarafından yürütülen soruşturma kapsamında dün gözaltına alındı. 

Magribi kişisel Facebook hesabından gözaltına alındığı anlarda paylaşımda bulundu. Bölge kaynakları posterlerin indirilmesiyle bağlantılı olarak birkaç kişinin daha Hamas tarafından sorgulanmak için gözaltına alındığını ifade ediyor.

Hamas lideri İsmail Heniye, ABD tarafından öldürülen Kasım Süleymani'nin cenazesine katılmak üzere 6 Ocak'ya Tahran'a gitmiş, burada yaptığı konuşmada Süleymani'den 'Kudüs Şehiti' olarak bahsetmişti.

Gazze'de yönetimi elinde bulunduran Hamas'ın İsrail'e karşı bölgede bir denge unsuru olarak kullanılabilmesi için İran tarafından askeri ve siyasi anlamda desteklendiği biliniyor. 

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, Afganistan'dan Suriye'ye, Irak'tan Lübnan'a kadar birçok ülkede İran'ın yayılmacı politikalarının sahada uygulanmasında kilit öneme sahipti.

Süleymani, Rusya ile Suriye'de yapılan birçok ortak saldırıda ölen binlerce sivilin sorumlusu olarak da gösteriliyor.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler